• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Výměnný pobyt na partnerské škole ve Francii

Ve dnech 3. 3. – 11. 3. 2023 se konala první část programu třetího ročníku výměnného pobytu s francouzským gymnáziem Lycée André Malraux. V pátek 3. 3. našich 22 odvážných francouzštinářů odjelo luxusním autobusem do lotrinského města Remiremont. Po patnáctihodinové jízdě, během níž se všichni dobře prospali, výprava v sobotu ráno dorazila k francouzskému gymnáziu, kde již přešlapovali nedočkaví korespondenti a korespondentky i se svými rodiči. Před námi byl víkend v rodinách, který zorganizovali naši hostitelé. Někteří šli na procházku, jiní poznávali místní kulturu z pohodlí gauče či postele.

V pondělí ráno se všichni účastníci projektu sešli na nádvoří školy a oficiálně zahájili první společný pracovní den. Hned na začátku se nám Francouzi moc zavděčili malou svačinkou v jejich školní kantýně. Studenti si radostně sdělovali dojmy s pusou plnou pravých croissantů či pains aux chocolats. Potom jsme se přesunuli do zasedací místnosti, abychom se podívali na reportáže o našich městech, které jsme si vzájemně natočili, my o Českém Těšíně ve francouzštině, oni o Remiremontu v angličtině. Pak přišla na řadu skupinová práce s mapami obou měst a po obědě nás čekala ralley po Remiremontu s komentovanou návštěvou klasicistní radnice a plněním úkolů v pracovních listech.

V úterý jsme se vzdálili z pohodlí gymnázia až do Ventronu. Tam jsme navštívili Muzeum textilu, kde mnozí z nás objevili svůj skrytý talent a vášeň pro tkaní na zmenšeninách tkalcovského stavu. Paní učitelky a učitelé zařídili luxusní oběd v moderní hotelové škole v Gérardmer. V Confiserie, kde jsme přihlíželi procesu výroby tvrdých bonbónků, chuťové buňky jásaly tak, že si mnozí nakoupili v místním obchůdku nějaké dobroty do zásoby. Nakonec jsme se ještě prošli na kamennou vyhlídku a hurá zpátky do tepla francouzského domova.

Ve středu se museli francouzští kamarádi vrátit do dopolední výuky, takže na výlet do Épinalu odjela pouze česká polovina. Celé dopoledne lilo jako z konve,  ale ani to nám nepřekazilo šmejděníčko po městě. Před deštěm jsme se nejprve schovali do Baziliky svatého Mořice a následně do obrázkárny Imagerie d‘Épinal. Staré i nové obrázky nejrůznějšího typu se nám moc líbily, později jsme si dokonce mohli vytvořit vlastní naprosto originální komiks. Zamávali jsme uplakanému městu a vyrazili rychle do Remiremontu, neboť se blížilo poledne. Program nadcházejících hodin trávil každý jinak dle míry kreativity francouzských přátel a jejich rodin.

Ve čtvrtek nás čekal celodenní výlet do krajského města Lotrinska. Prohlédli jsme si Nancy prostřednictvím další hry, jež nás hnala po nejrůznějších zajímavých místech často s hlubokou historií zaměřenou na renesanční architekturu. Hodina a půl rozchodu k pořízení suvenýrů a ukojení hladu nás dělila od návštěvy trochu netradičního muzea, kterým bylo Aquarium. Nahlédli jsme pod pokličku tajemství podvodního života a zároveň se pokochali krásami ekosystémů, jež se před námi otevíraly. Abychom se zase postavili nohama na zem, naše prohlídka pokračovala v druhém patře muzea, kde se nacházela vycpaná zvířata. Večer jsme zakončili v remiremontské školní jídelně - jedly i pily se české a francouzské specialitky připravené účastníky výměny. Korunu všemu nasadil koncert nově vzniklé francouzsko-české kapely tvořené Pepou Zetkem, Markétou Stryjovou, Juditou Balušíkovou a naším francouzským kamarádem Simonem.

Pro mě osobně bylo největší dobrodružství připraveno na pátek, kdy jsme si zahráli na pravé francouzské studenty. Vybaveni croissanty a patřičnou úrovní francouzštiny jsme se po hlavě vrhli do výuky na Lycée André Malraux. Učitele gymnázia jsme svou prací ve dvojicích okouzlili natolik, že nás veřejně chválili.

Před odjezdem jsme navštívili ještě jedno historické muzeum v Remiremontu a pak už nás pomalu, ale jistě čekal návrat do rodné vlasti.  V 19:10 jsme naposledy zamávali našim drahým Francouzům, v jejichž společnosti jsme prožili tolik hezkých chvil, a s bolavým srdíčkem jsme se vydali na cestu. Náš stesk a smutek z rozloučení však záhy přerušily praktické starosti. Náhlá porucha chladiče autobusu, která nás postihla ještě na francouzském území, nás na pět hodin uvěznila na parkovišti před neznámou restaurací, a tak se naše myšlenky upíraly k přání vrátit se co nejrychleji a v pořádku domů. 
Před půl druhou ranní se naštěstí podařilo závadu opravit a my jsme se mohli vydat na cestu. Zkrátka, nenudili jsme se až do samotného konce…

K budově českotěšínského gymnázia jsme dorazili v sobotu kolem 14. hodiny. Dvacet dva šťastných odvážlivců vyskákalo z vozidla rovnou za svými rodiči. Až na pár jizev na duši způsobených loučením jsme se vrátili obohaceni o nové zážitky, přátele, vědomosti i zkušenosti. Jménem celé skupiny bych proto chtěla poděkovat paní profesorce Šteflové a panu profesoru Vlčkovi za skvělou organizaci a za možnost účastnit se tak neobyčejného projektu, protože jsme si to moc užili a už se nemůžeme dočkat, až za námi přijedou v říjnu Francouzi.

Julie Romanová, 6.SxA

Mgr. Andrea Šteflová

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578