• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Úspěchy na mezinárodní robotické soutěži

Naši studenti z řad kroužkařů robotiky se ve dnech 5. a 6. června 2024 účastnili mezinárodní soutěže VEX IQ Czech Open.

Soutěž byla rozdělena do kategorií ZŠ a SŠ. Dne 5. 6. proběhla soutěž VEX IQ Robotics Competition – Czech Open 2024, které se účastnili naši studenti tercie.

V nabité konkurenci 30 týmů, mezi kterými byli kromě družstev z České republiky i soutěžící z Polska, Slovinska, Německa a Turecka, náš tým ve složení Jiří Bernatík, Dominik Slováček, Jiří Kabát, Radek Fiedor potvrzoval svou formu z celé sezóny již od začátku soutěže a držel se na předních místech tabulky v obou disciplínách (Teamwork challenge a Robotics Skills).

V disciplíně Robotics Skills (Autonomní robot + dovednost řízení robota) si kluci navíc vytvořili svůj osobní rekord, a se 130 body dokonce útočili na první příčku, na kterou jim chybělo 6 bodů. Navzdory obrovskému úsilí se jim už nepodařilo bodový zisk navýšit, přestože v tréninku to s přehledem dokázali. Nakonec uhájili 3. místo před dotírajícím týmem ze Slovinska, který byl později vyhlášen nejlepším týmem turnaje (Excellence Award). Za zmínku stojí, že v kategorii Autonomní robot podali naši kluci nejlepší výkon (56 bodů) ze všech zúčastněných, přičemž druhý nejlepší autonomní robot měl 51 bodů.

V kvalifikačních zápasech Teamwork Challenge se terciáni dlouho drželi na medailových pozicích, avšak pár zápasů se jim bohužel nepovedlo podle představ a skončili nakonec velmi těsně pátí. Do finálových zápasů jsme si přenesli smůlu z posledních kvalifikačních zápasů a bohužel jsme skončili "až" jako 4. finálová dvojice společně s týmem Zapomenutí ze Slaného.

Kluci za celou sezónu odvedli parádní práci a tímto turnajem dokázali, že patří mezi nejlepší v celé ČR (v obou disciplínách byli druhým nejlepším týmem z České republiky) a také že dokážou obstát v mezinárodní konkurenci, což je pro ně obrovská motivace do příští sezóny.

O den později, ve čtvrtek 6. 6. proběhl turnaj středních škol, který měl v této kategorii svou premiéru. Účast byla tedy skromnější, dorazilo celkem 14 týmů. Na divokou kartu byly do soutěže pozvány dva nejúspěšnější týmy z kategorie základních škol, Robo Titans z Litoměřic a také náš tým GMCT. Druhým naším týmem byli Božkoboti ve složení Martin Oliva, Milan Niedoba a Adam Fedor.

Pro Božkoboty byla tato soutěž jejich premiéra s robotem VEX IQ, přesto si vedli velmi dobře. Ve všech kvalifikačních utkáních udělali velmi dobrý výsledek a po 8 kvalifikačních utkáních byli na 5. místě. Jejich mladší kolegové využili své zkušenosti z posledních dvou let a po kvalifikaci se umístili těsně na 2. místě. Ve finálových utkáních mladší tým GMCT vybojoval společně s Robo Titans titul Teamwork Champions. Božkoboti vybojovali ve finalových zápasech 3. místo. 

V disciplíně Robotics Skills Božkoboti urvali bramborovou medaili s celkovým součtem 89 bodů, zatímco bronzovou medaili jim vyfoukli jejich mladší kolegové s celkovým ziskem 98 bodů. 

Účast nejúspěšnějších týmů ze základních škol byla pro vyšší kategorii vítaným zpestřením. Starší spolužáci měli možnost sledovat své mladší (a v téhle soutěži zkušenější) kolegy a lecčemu se od nich přiučit. Ačkoliv tedy soutěž vyhrály týmy ze základních škol, i starší kluci si soutěž užili a do příštího roku přijedou ještě lépe připravení.

Mladší tým GMCT tedy v soutěži středních škol obsadil 1. a 3. místo, starší tým 3. a 4. místo (mezi týmy ze SŠ byli dokonce druzí nejlepší).

Všem klukům gratulujeme a přejem spoustu dalších úspěchů! Už se moc těšíme na další sezónu.

Mgr. Tomáš Zíka

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578