• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Úspěch softballistů v celostátním finále školských lig

V celostátním finále školských lig 12 nejlepších školních týmů v softballu obsadilo naše družstvo 6. místo .

Úspěšná účast družstva softballistů na celostátním finále školských lig v softballu.

8. a 9. června 2016 proběhlo v Kostelci nad Orlicí republikové finále školských lig v softballu v kategorii středních škol. Finále se zúčastnilo 12 družstev rozdělených do čyř skupin.
 My jsme hráli ve skupině D, s námi Gymnázium Vlašim a Gymnázium Nad Alejí Praha. Každý tým odehrál čtyři zápasy. Dva ve skupině, dva v bojích
o umístění. Systém turnaje byl však velmi ošidný. Se dvěma výhrami mohlo být družstvo čtvrté i deváté.
Hrálo se podle pravidel  slowpitche, na 6 směn.

Kompletní rozpis i výsledky najdete na
http://www.softball.cz/modules.php?op=modload&name=online&file=index&do=schedule&akce=1610&index=1&pda=2&admina=

Výsledky ve skupině:

Gymnázium Vlašim : Gymnázium Český Těšín              10 : 14
První zápas s neznámým soupeřem jsme na pálce začali velmi rázně. Jirka a David – dva odpaly do vnějšího pole, Julčinu ránu zkrotil druhý metař a vyautoval ji na 1.metě. Šimon využil dobrého nadhozu a po tvrdé ráně k čáře na devítku, poslal pro bod nejen dva běžce před sebou, ale i sebe. Teprve pak soupeř zareagoval a dvěma chycenými odpaly ze vzduchu ukončil náš pobyt na pálce. V poli jsme nedovolili nic – Julie a dvakrát Šimon uzavřeli první směnu. Druhý náš útok už tak slavný nebyl,
3 pálkaři = 3 auty. Tím získal soupeř sebevědomí a ve druhé dohrávce po sedmi dlouhých odpalech (i při dvou autech) i šest bodů.
Třetí směnu začal opět náš první pálkař Jirka a začalo se znovu dařit. Pálili Jirka, David, Šimon, Josef, Patrik (dvoumetový odpal), Filip a Klaudie – 5 bodů na naše konto. V dohrávce soupeř čtyřmi odpaly dosáhl dvou bodů a srovnal stav na 8:8.
Ve čtvrté směně polaři obou týmů nedovolili vůbec nic, v páté směně se nám vedlo podobně. Vlašimští baseballisté však v dohrávce páté směny třemi dlouhými odpaly stáhli dva body.
Závěrečná pálka byla poslední šancí pro nás otočit výsledek. A hráči ji využili. Klaudie – tvrdý odpal na třetí metu, Jirka na spojku. David posílá jehlu na devítku
a dva body jsou doma. Julie, která byla před tím třikrát aut, se zdravě naštvala a její ránu na devítku hledali polaři tak dlouho, že s spolu s Davidem doběhla pro další dva body. Šimon rána na spojku, Josef trojmetová koule (Šimon doběh), Vojta a Patrik posílají domů i Josefa. Po šesti našich bodech se teprve soupeř vzpamatoval a ukončil směnu. Nás čekal ještě úkol zahrát tři auty, uhájit při tom čtyřbodový náskok. První pálkař po odpalu na spojku obsazuje metu, ale další tři končí autem a zaznamenáváme první výhru v letošním turnaji.

Gymnázium Český Těšín : Gymnázium Nad Alejí Praha          3  : 7
Druhý zápas ve skupině jsme hráli proti družstvu, které tvořili baseballisté pražských družstev, doplnění o dvě softballistky.
Začínali jsme v poli a povolili jen jeden bod, na pálce však uspěla jen Julie a to na bod nestačilo.Druhá směna byla ve znamení polařů – tedy bez bodu. Ve třetí směně soupeř zaznamenal další dva body, my jsme odpověděli jen jedním po odpalech Jirky Davida a Julie. V dalších směnách soupeř vždy bodoval. My jsme sice pálili - Josef, Patrik, Vojta, ale body to nepřineslo. Před dohrávkou poslední směny byl stav 1:7. Náš závěrečný nápor přinesl jen dva body po odpalech Šimona, Josefa, Vojty a Filipa a jen „kosmetickou“ úpravu stavu.
Soupeř byl jistější na pálce i v poli a měl i potřebný kousek štěstí.
Ve skupině jsme obsadili 2. místo a čekaly nás vyřazovací souboje o 5. – 8. místo.

Gymnázium Jírovcova České Budějovice : Gymnázium Český Těšín 2 : 3
Zápas s tradičním soupeřem byl velmi vyrovnaný a dramatický. Hned v první směně jsme na soupeře zatlačili. Přestože první dva pálkaři byli autováni při nuceném postupu na druhé metě, odpaly Julie, Šimona a Josefa znamenaly dva body. Soupeř se v prvních třech směnách nedostal dál než na druhou metu. Vnější polaři – David, Šimon a Filip spolehlivě chytali dlouhé odpaly ze vzduchu, vnitřní polaři v čele s Julií, Magdou a Klaudií spolehlivě autovali po kratších tvrdých odpalech. Některé zákroky nechápali ani soupeři, ani spoluhráči a obecenstvo – například Magdin skok po hlavě na druhou metu, kterým při nuceném postupu ukončila druhou směnu, by rozhodně uspěl v hitparádě zákroků celého turnaje.
Soupeř se v poli nedal zahanbit (zejména hráči na třetí metě a spojce), další body nepřipustil a po polovině čtvrté směny byl stav stále 2:0 pro nás. V dohrávce čtvrté směny první pálkař přehodil vnitřní pole a dostal se na jedničku. Druhá rána do zadního pole končí v Šimonově rukavici. Další dva odpaly nekončí po našich chybách autem, soupeř přidává odpal po zemi na osmičku a rázem je srovnáno. To naše polaře znovu nabudilo a další dva auty už hraje Julie s Vojtou na třetí
a  Jirka s Klaudií na první metě.
Pátá směna změnu stavu nepřinesla. Po dvou metách zdarma byly naše tři odpaly zachyceny ze vzduchu, soupeř se na mety nedostal vůbec. Opět šestá směna – poslední naděje udělat něco s výsledkem. Klaudie je aut po odpalu do vzduchu nad spojku, Jirka pálí na třetí metu  a je aut po rychlém příhozu na první metě. David dostává metu zdarma, na pálku přichází Julie, která v předchozích dvou startech pálila do zadního pole a byla chycena ze vzduchu. Dělová rána do středního vnějšího pole, David skokem na domácí metu získává třetí bod a Julie je na dvojce. Šimonovu ránu však zachycuje první metař, zahraje aut a soupeř se pokusí v dohrávce zápas získat pro sebe. První odpal na Julii, příhoz na Klaudii – aut. Druhý pálkař zasahuje odpalem okraj Jirkovy rukavice a získává první metu. Další odpal se zamotal Magdě pod nohama, soupeř obsazuje první dvě mety. Čtvrtý pálkař trefuje Julii a ta s Vojtou zkušeně zahraje aut na třetí metě. Poslední aut si vychutnává Šimon, když dlouhý odpal do zadního pole končí jeho rukavici.
Vydřené vítězství, o které se zasloužili všichni hráči, nás posílá do souboje o páté místo.

SZeŠ Kostelec nad Orlicí : SKG Český Těšín 13 : 0
Zápas o konečné umítění vyzněl zcela jasně pro pořádající školu. Už v první směně nasázel šest bodů, vesměs po dlouhých odpalech po zemi do vnějšího pole. Nám se na pálce nedařilo vůbec nic, když už jsme odpalem získali první metu, byli jsme autováni při nuceném postupu na metách dalších. Předchozí náročný zápas ubral příliš mnoho sil a únava a nejen fyzická vyústila v chyby, které soupeř okamžitě trestal.

 

Školu reprezentovali:

Julie Krištofíková     spojka

Jiří Przybyla            nadhoz

Vojtěch Škrabiš       třetí meta

David Gerlich           vnější pole

Klaudie Švrčková     první meta

Filip Fedor              vnější pole

Magda Gerlichová    druhá meta

Josef Kriho              zadák

Kateřina Nogová      druhá meta

Šimon Škrabiš         vnější pole

Patrik Vlček            suplující pálkař

V konkurenci nejlepších školních týmů jsme se rozhodně neztratili. Všichni hráči se snažili o co nejlepší výkon a dobře reprezentovali školu a softball naší oblasti.

Nakonec softballový tým školy obsadil v celostátním finále školských lig 6. místo.

 

PaedDr. Jiří Pavelka

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578