• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Týden na partnerském gymnáziu ve Francii

První výměnný pobyt na Lycée André Malraux v Remiremontu 14. – 22. 3. 2014

V sobotu 15. 3. odpoledne vystoupila skupina dvaceti žáků Gymnázia Český Tešín v doprovodu dvou vyučujících z francouzského rychlovlaku TGV na nádraží v lotrinském městě Remiremont. Zde je již čekali jejich noví kamarádi, žáci Lycée André Malraux, se kterými se do té doby znali pouze z mailové korespondence. Neděli strávili ve svých „adoptivních“ rodinách, aby se trochu sžili s novým prostředím.

V pondělí jsme se všichni sešli v amfiteátru Gymnázia Malraux, kde nás přivítal jeho ředitel Eric Polus. Představili jsme žákům celý tým učitelů, který pro ně tento výměnný pobyt připravil: Sophie Perrin, Audrey Léon a Isabelle Fuchs za francouzskou stranu a Andrea Šteflová s Davidem Vlčkem za českou stranu. A tak se jeden sen mohl stát po deseti měsících příprav skutečností a nás čekal týden nových setkání a poznávání Lotrinska. Během pondělního dopoledne si žáci prostřednictvím prezentací vzájemně představili své země, Češi ve francouzštině a Francouzi v angličtině. Odpoledne nás přijal na radnici starosta Remiremontu, se kterým jsme pozdvihli číši přátelství a hned poté nás Jean-Charles, učitel dějepisu a geografie, provedl historickým centrem města, jehož počátky sahají až do 7. století. V podvečer jsme sehráli přátelský česko-francouzský turnaj ve stolním tenise.

V úterý nás autobus odvezl do Štrasburku (Alsasko) na prohlídku Evropského parlamentu. Průvodce nám podal obsáhlé informace o jeho fungování a na pár minut jsme zasedli do pozorovatelských křesel v impozantním jednacím sále zvaném „Hemicycle“, kde právě probíhala jednání. Odpoledne jsme obdivovali gotickou krásu štrasburské katedrály a architekturu hrázděných domů v historickém centru zvaném Petite France (Malá Francie).

Ve středu jsme se vypravili do města Épinal na návštěvu místního Planetária. Na plátně kopule jsme viděli jsme zrod a zánik hvězd, procházeli jsme se po povrchu Marsu, nahlédli skrz Jupiterovy prstence a objevovali souhvězdí znamení Zvěrokruhu. Prohlídka unikátní Imagerie (Obrázkárny) nám předvedla staré techniky barvení obrázků od dob Guttenbergova tiskařského stroje.

Čtvrtek jsme strávili ve vogézské přírodě. Nejprve Měděné doly v Thillot, pak Théâtre du Peuples (Lidové divadlo) v Baussang a nakonec procházka na vrcholu Ballon d’Alsace s vyhlídkou na vzdálený Mont Blanc. Poslední večer jsme všichni, Češi i Francouzi, zasedli v jídelně Lycée Malraux ke společné slavnostní večeři. Žáci i učitelé si měli co vyprávět… Na závěr ještě společenská hra a spát, abychom si odpočali před dlouhou zpáteční cestou.

Pátek dopoledne jsme strávili opět v prostorách Lycée Malraux. Měli jsme možnost účastnit se běžné výuky a také vidět v akci tiskárnu 3D. V poledne nás žáci, učitelé i ředitel doprovodili na vlakové nádraží a týden plný nových zážitků a zkušeností byl bohužel u konce. Z původních žáků-korespondentů se stali přátelé, kteří se těší, až se letos v listopadu opět setkají. Tentokrát u nás na Gymnáziu v Českém Těšíně.

Naše návštěva  na Lycée André Malraux v Remiremontu se objevila i v  místních novinách.

 

Mgr. Andrea Šteflová

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578