• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Týden na partnerském gymnáziu ve Francii

První výměnný pobyt na Lycée André Malraux v Remiremontu 14. – 22. 3. 2014

V sobotu 15. 3. odpoledne vystoupila skupina dvaceti žáků Gymnázia Český Tešín v doprovodu dvou vyučujících z francouzského rychlovlaku TGV na nádraží v lotrinském městě Remiremont. Zde je již čekali jejich noví kamarádi, žáci Lycée André Malraux, se kterými se do té doby znali pouze z mailové korespondence. Neděli strávili ve svých „adoptivních“ rodinách, aby se trochu sžili s novým prostředím.

V pondělí jsme se všichni sešli v amfiteátru Gymnázia Malraux, kde nás přivítal jeho ředitel Eric Polus. Představili jsme žákům celý tým učitelů, který pro ně tento výměnný pobyt připravil: Sophie Perrin, Audrey Léon a Isabelle Fuchs za francouzskou stranu a Andrea Šteflová s Davidem Vlčkem za českou stranu. A tak se jeden sen mohl stát po deseti měsících příprav skutečností a nás čekal týden nových setkání a poznávání Lotrinska. Během pondělního dopoledne si žáci prostřednictvím prezentací vzájemně představili své země, Češi ve francouzštině a Francouzi v angličtině. Odpoledne nás přijal na radnici starosta Remiremontu, se kterým jsme pozdvihli číši přátelství a hned poté nás Jean-Charles, učitel dějepisu a geografie, provedl historickým centrem města, jehož počátky sahají až do 7. století. V podvečer jsme sehráli přátelský česko-francouzský turnaj ve stolním tenise.

V úterý nás autobus odvezl do Štrasburku (Alsasko) na prohlídku Evropského parlamentu. Průvodce nám podal obsáhlé informace o jeho fungování a na pár minut jsme zasedli do pozorovatelských křesel v impozantním jednacím sále zvaném „Hemicycle“, kde právě probíhala jednání. Odpoledne jsme obdivovali gotickou krásu štrasburské katedrály a architekturu hrázděných domů v historickém centru zvaném Petite France (Malá Francie).

Ve středu jsme se vypravili do města Épinal na návštěvu místního Planetária. Na plátně kopule jsme viděli jsme zrod a zánik hvězd, procházeli jsme se po povrchu Marsu, nahlédli skrz Jupiterovy prstence a objevovali souhvězdí znamení Zvěrokruhu. Prohlídka unikátní Imagerie (Obrázkárny) nám předvedla staré techniky barvení obrázků od dob Guttenbergova tiskařského stroje.

Čtvrtek jsme strávili ve vogézské přírodě. Nejprve Měděné doly v Thillot, pak Théâtre du Peuples (Lidové divadlo) v Baussang a nakonec procházka na vrcholu Ballon d’Alsace s vyhlídkou na vzdálený Mont Blanc. Poslední večer jsme všichni, Češi i Francouzi, zasedli v jídelně Lycée Malraux ke společné slavnostní večeři. Žáci i učitelé si měli co vyprávět… Na závěr ještě společenská hra a spát, abychom si odpočali před dlouhou zpáteční cestou.

Pátek dopoledne jsme strávili opět v prostorách Lycée Malraux. Měli jsme možnost účastnit se běžné výuky a také vidět v akci tiskárnu 3D. V poledne nás žáci, učitelé i ředitel doprovodili na vlakové nádraží a týden plný nových zážitků a zkušeností byl bohužel u konce. Z původních žáků-korespondentů se stali přátelé, kteří se těší, až se letos v listopadu opět setkají. Tentokrát u nás na Gymnáziu v Českém Těšíně.

Naše návštěva  na Lycée André Malraux v Remiremontu se objevila i v  místních novinách.

 

Mgr. Andrea Šteflová

Fotogalerie

Aktualní informace o COVID-19 ve školství
Slavíme 100 let
Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578