• Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Bakaláři
  • Moodle
  • Strava.cz
  • ISIC
  • MS Office
  • Robotel teacher
  • Robotel student
  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Français

Století českého gymnázia v Českém Těšíně

Část čtvrtá: PODIVNÉ EXPERIMENTY PADESÁTÝCH LET

Smutným přelomem v historii Československa se stal komunistický převrat v únoru 1948, který zásadním způsobem změnil život v naší dosud demokratické společnosti a dotkl se všech oblastí jejího života, včetně školství. Od 1. září 1948 vešel v platnost Zákon č. 95/1948 Sb. o základní úpravě jednotného školství, který zásadně změnil jeho strukturu i způsob řízení. Čím dál tím intenzivněji byla výuka podřizována komunistickým ideám budování „světlých zítřků“, což se výrazně odrazilo nejen v obsahu vzdělávání, ale i ve struktuře jednotlivých předmětů a jejich preferencí. I naše škola musela těmito změnami projít. Nesla nové jméno: Gymnasium a byla stejně jako ostatní zařazena mezi školy třetího stupně.

Vedle teoretické a praktické výuky, které zde probíhaly, však přibývaly povinné „budovatelské“ úkoly, kdy studenti nejen upravovali okolí školy a školní hřiště, ale pomáhali v rámci jarních úklidů ve městě nebo zemědělcům na statcích při sklizni sena, brambor, cukrovky a chmele, při výsadbě lesa atd. Toto časté narušování vyučování ze strany různých organizací a podniků a se souhlasem nadřízených orgánů ještě ztěžoval nedostatek předepsaných učebnic a jiných učebních pomůcek.

Na druhé straně kladnou stránkou v životě našeho gymnázia byla zainteresovanost studentů v nejrůznějších zájmových činnostech. Z této široké škály bych připomněl činnost souboru Rekros, který v období školních let 1950/1951 až 1951/1952 opakovaně vítězil v krajských kolech recitační soutěže. Jednotlivé třídy soutěžily o nejlepší prospěch, pořádaly se výstavky nejlepších studentských prací, byly organizovány čtenářské kroužky, kursy tance a společenské výchovy. Bohatá a rozmanitá byla rovněž sportovní a tělovýchovná činnost studentů, např. v Sokolském závodu branné zdatnosti, v gymnastických soutěžích a lehkoatletických vícebojích, na turnajích v odbíjené, košíkové nebo ve stolním tenise. Tato neprobíhala jen na teritoriu města, okresu či kraje, ale i v soutěžích mezikrajových. Od školního roku 1949/1950 byly pravidelně organizovány výcvikové lyžařské zájezdy. S účinností od druhého pololetí školního roku 1948/1949 zřídilo ministerstvo školství, věd a umění výnosem ze dne 21. března 1949 z dosavadních polských poboček jednoho gymnázia samostatné gymnázium s polským vyučovacím jazykem, a to s platností od 20. dubna téhož roku. Od té doby fungovala v objektu na Frýdecké ulici dvě gymnázia, a to až do roku 1953, kdy bylo „polské gymnázium“ přestěhováno do objektu na ulici Havlíčkově. Aby toho nebylo

málo, byly v gymnaziální budově na Frýdecké ulici propůjčeny národní škole 4 místnosti pro učebny a 1 místnost pro ředitelnu. Pět místností pak získala škola důstojnického dorostu, která zde provozovala výuku dvakrát týdně, a ve školním roce 1951/1952 byla jedna místnost dána k dispozici vyšší zdravotnické škole, přičemž správa budovy i hospodaření stála na bedrech ředitelství českého gymnázia. V období 1952/1953 až 1959/60 probíhala na škole také večerní forma studia pro pracující. Dočasně zde působila i odbočka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pro dálkové studium. Ke změnám došlo i v organizacích a spolcích s naší školou souvisejících. Zanikl Spolek pro podporování nemajetných studujících, který splynul i s majetkem s rodičovským sdružením. Dne 18. května 1950 byla ve škole založena základní organizace KSČ a ustavena pobočka SČSP (Svazu československo-sovětského přátelství). Již od 22. září 1949 zde fungoval Československý svaz mládeže.

A právě v tomto období do života nejen naší školy výrazně zasáhla další náhlá a radikální změna v systému vzdělávání. Na základě zákona 31/1953 Sb. o školské soustavě a vzdělávání učitelů byly zřízeny jedenáctileté střední školy (JSŠ). Současně byla vládním nařízením 32/1953 Sb. zrušena osmiletá gymnázia jako buržoazní přežitek. Vše se odehrálo takřka ze dne na den. Základní vzdělání bylo zkráceno na osmileté a poslední tři roky jedenáctileté střední školy se staly výběrovými. Tento nový typ střední školy kladl důraz hlavně na vzdělávání v exaktních vědách, jakými jsou matematika, fyzika a chemie. Naopak vzdělávání v cizích jazycích, s výjimkou ruštiny, zůstalo sice povinné, ale nebylo preferováno, oslabena byla i výuka biologie. Vyučovalo se tedy českému jazyku a literatuře, ruskému jazyku a literatuře, druhému cizímu jazyku, dějepisu, zeměpisu, psychologii, logice, matematice, fyzice, chemii, astronomii, biologii, tělesné výchově, rýsování (technickému kreslení), předvojenské výchově (civilní obraně) a praktické výuce. V souvislosti s tímto novým školským zákonem vydalo ministerstvo školství a osvěty dne 3. května 1953 výnos o ukončení studia žáků 3. tříd gymnázií ve školním roce 1952/53. Vyučování tehdy skončilo 13. června 1953 a žáci 3. třídy v období od 6. července do 15. srpna 1953, tedy v době letních prázdnin, absolvovali šestitýdenní kurs ve dvou odvětvích – technickém a humanitním. Vyučovalo se ve 26 hodinách a v 6 hodinách se konala praktická cvičení. Písemné maturitní zkoušky se konaly 10. srpna 1953, a to pouze z českého jazyka, a v období od 24. do 27. srpna 1953 pak proběhy zkoušky ústní. Pro samotné žáky a učitele to byl velmi náročný školní rok.

Jedenáctiletá střední škola v Českém Těšíně zahrnovala od nového školního roku 1953/1954 třídy 1. až 5. ročníku, třídy 6. až 8. ročníku a výběrové třídy 9. až 11. ročníku. Ti žáci, kteří do výběrových tříd nenastoupili, absolvovali jednoroční učební kurs a poté nastupovali do praxe, učebních oborů nebo průmyslových škol. Vyučovalo se podle přechodného vyučovacího plánu a přechodných učebních osnov. Na škole tehdy bylo 20 tříd denního a 1 třída večerního studia. Všechny byly umístěny v jedné školní budově. Dohromady školu navštěvovalo 669 žáků. Naštěstí v té době zde již nepůsobil žádný cizí subjekt. Dalším negativem v životě školy byla značná fluktuace v profesorském sboru. Vystřídala se tu řada učitelů, z nichž někteří zde působili pouze několik měsíců, a to z nejrůznějších důvodů. Smutným se v tomto ohledu stal rok 1958, kdy na škole podle pokynu nadřízených orgánů probíhaly v období května a června politické prověrky učitelů. Na základě jejich výsledků museli dne 30. června 1958 ze školy odejít profesoři: Česlav Valošek, František Stachovec a Miloslav Pastrňák. Poslední dva jmenovaní se později vrátili: František Stachovec v roce 1970 a Miloslav Pastrňák až v roce 1991.

V souvislosti s tehdejším důrazem na užší sepětí teoretické výuky s výrobou byla ve škole vyučována Praktika ze strojírenství, elektrotechniky a zemědělství (polytechnická výchova). Její výuka probíhala jednak na školním pozemku, jednak v domě pionýrů a v nouzové dílně na sousední zdravotnické škole. Z toho důvodu se učitelé, studenti a členové SRPŠ rozhodli svépomocí, v tzv. Akci Z, vybudovat u stávající tělocvičny dílnu pro polytechnické vyučování. Velkou část stavebního materiálu dodal tehdejší patronátní podnik školy – Třinecké železárny VŘSR. Koncem školního roku 1957/58 byla stavba dílny zahájena a 1. září 1959 předána do užívání. Pomalu končila smutná leta padesátá, nastalo další desetiletí, s roky naděje, ale i zklamání, a s ním spojené další výrazné změny v životě naší školy.

(Pokračování příště)

 

Zdroje:

1) Jubilejní sborník. Sdružení rodičů a přátel školy při gymnasiu s výborem pro oslavy gymnasia v Českém Těšíně, Český Těšín 1971

2) Kronika školy 1953–1967

3) Fotoarchiv školy

Mgr. Václav Labaj

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578