• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Soft - 2.místo v turnaji MSK škol 2014

IX. ročník softbalového turnaje moravskoslezských škol 2. 10. 2014

Turnaje se zúčastnilo 7 družstev středních škol našeho kraje.
Hrálo se dvou skupinách systémem každý s každým, poté křížem semifinále a zápasy o umístění. Tento rok s upravenými pravidly omezující homeruny a počet bodů ve směně (nejvýše 4 ve směně – to ovlivnilo průběh zápasů).

SŠ dopravní : Gymnázium Český Těšín 12 : 5

Soupeř se opíral o výkony čtyř baseballistů Arrows Ostrava v čele s Ondřejem Satoriou (reprezentantem ČR).

Začínali jsme na pálce a směna skončila s jedním autem a čtyřmi doběhy. Odpálili Anka, Tom (dvoumetový odpal), Julie (trojmetový), Bořek, Vojta a Pavel. Soupeř se nestačil divit.
Ovšem zkušení pálkaři ostravských Arrows se nedali zahanbit – 5 odpalů a dva auty – vyrovnáno.
V další směně pálil jen Jirka a žádného bodu jsme nedosáhli.

Soupeř opět pěti odpaly a jedním autem ukončil směnu čtyřmi body. V poslední směně jsme odpálili 3 dvojmetové odpaly (Julie, Filip, Vojta), ale stačilo to jen na jeden bod. V dohrávce jsme se nevyvarovali chyb a soupeř čtyřmi odpaly získal čtyři body. Zkušenosti ostravských baseballistů se projevily zejména na pálce a při chytání dlouhých odpalů – výsledek tomu odpovídal.

Gymnázium Pavla Tigrida : SKG Český Těšín 1 : 12

Zápas s nejslabším týmem skupiny byl zcela jednoznačnou záležitostí. Soupeř v celém zápase odpálil jen čtyřikrát a vytěžil jediný bod. Naši polaři hráli bezchybně vnitřní polaři bez problémů proměňovali krátké odpaly soupeře v auty, zadní polaři se postarali o delší odpaly do vzduchu a dokázali po nich hrát i dvojauty. Na pálce byli ve třech směnách vyautováni jen tři naši hráči a každá směna skončila čtyřmi doběhy. V první směně pálili Jirka, Vojta. Bořek a Filip(oba dvoumetové odpaly). Ve druhé směně pálil single Jirka, Tomáš na svůj odpal doběhl dokonce až domů, poté Julie, Bořek a Filip přidali dvoumetové odpaly. V dohrávce pálili single Vojta, David, Anka, dvoumetové odpaly pak Jirka, Pavel a Tom.

Gymnázium Český Těšín : SŠ Vítkovice 9 : 4

Souboj o postup do semifinále jsem poprvé v turnaji začínali v poli a byla to pro nás výhoda.
První pálkař soupeře se sice dostal až na 3. metu, druhý na metu první, ale to bylo vše. Třetí pálkař pálil Julii do rukavice a ta dokázala zahrát dvojaut. Další odpal proměnili v aut na druhé metě David s Ankou a už jsme šli pálit. Jirka – dvoumetový, Tomáš opět na svůj odpal až domů, Julie – trojmetový, Bořek – trojmetový, Filip dvojmetový odpal. Výsledek čtyři doběhy a konec směny. Ve druhé směně si naši polaři vybrali slabší chvilku a soupeř nejprve po pěti odpalech při dvou autech srovnal. V dohrávce jsme odpaly Pavla, Anky a Jirky získali jen jeden bod. Vypadalo to na drama. Ovšem ve třetí směně první pálkař soupeře získal po odpalu do vnějšího pole první metu a to bylo vše. Další odpal – Jirkovi do rukavice a dvojaut na 1. metě. Další pálkař aut ze vzduchu ve vnějším poli a jsme opět na pálce. Julie je po dlouhém odpalu aut ze vzduchu, ale po ní Bořek dvoumetový odpal, Filip na svůj odpal až domů, Vojta, Pavel, David, Anka jednometové odpaly a čtyři doběhy. V úvodu poslední směny opět soupeř pálí do zadního pole, ale další tři pálkaři jsou aut (Bořek chytá ve vnějším poli, Anka přihazuje Pavlovi na 1. metu a Jirka dosáhne SO) a zápas je u konce, jsme v semifinále.

Sportovní gymnázium Ostrava : SKG Český Těšín 6 : 7

V semifinále jsme hráli s týmem tvořeným další skupinou ostravských softballistek a baseballistů. A znovu – drama.

V úvodu první směny osm našich pálkařů dosáhlo šesti jednometových odpalů – Jirka, Tom, Julie, Bořek, Vojta, Pavel a po třech autech jsme měli tři body. Soupeř sice první dva pálkaře stáhl dlouhými odpaly domů, ale pak zaúřadovali v zadním poli Tom s Bořkem, ve vnitřním poli Jirka s Pavlem a směna končila naším vedením o bod.

Ve druhé směně jsme tak úspěšní nebyli. Čtyři odpaly – Anky, Jirky, Julie a Filipa jsme přetavili jen v jeden bod. Soupeř změnil postavení, zkušení baseballisté šli do zadního pole a bylo to znát. Na pálce také soupeř přidal – čtyřmetový, trojmetový, dva dvoumetové a jednometový odpal. Rázem jsme o dva body prohrávali. Třetí směnu zahájil Vojta odpalem do zadního pole, Pavel i David pálí na nadhazovač, ale oba získávají metu. Anka pálí na druhého metaře, David je aut na druhé metě, Vojta dobíhá pro bod. Pálit jde Jirka a situace se opakuje jako přes kopírák. Anka je na dvojce aut, Pavel získává bod – srovnáno. Poté už jen Tom nechá vyniknout dlouhým odpalem soupeřova středního polaře a jdeme bránit. Při třetím soupeřově útoku vynikají v poli David s Ankou. Dva auty hrají při nuceném postupu soupeře na druhé metě (u Anky zákroky nemají daleko k sebezničení – jen těsně uniká zranění po střetu se soupeři mnohem urostlejšími než je ona sama). Třetí aut přidává Anka sama zachycením odpalu ze vzduchu. V utkání stihneme i čtvrtou směnu. Julie je po dlouhém odpalu aut ze vzduchu. Bořek pálí „dvoumeťák“ do středu zadního pole, Filip je aut na 1. metě po odpalu na druhého metaře. Dva auty, Bořek na třetí metě a bez bodu. Vojta unese tíhu okamžiku a odpalem do středu zadního pole stahuje Bořka pro bod. Po Pavlově odpalu na spojku ovšem soupeř využije našeho nuceného postupu a Vojta je na druhé metě aut. Před dohrávkou zápasu vedeme o bod.

První dva pálkaři soupeře se dostávají po ušmudlaných odpalech na metu. Další odpal do zadního pole, tam ovšem zasahuje Tom, i v těžké pozici zahraje aut ze vzduchu, přihazuje na Anku na druhé metě, kde běžec vyběhl předčasně a dvojaut je na světě. Třetí aut už zahrají vnitřní polaři a jsme ve finále!

SŠ dopravní : Gymnázium Český Těšín 9 : 6

Ve finále jsme si zopakovali utkání ze skupiny. Oba týmy už věděli co od sebe čekat a tak se předpokládal vyrovnaný souboj i když favoritem byl určitě soupeř. Začínali jsme tentokrát v poli a soupeř začal hodně zostra. První tři pálkaři dobíhají po čtyřech dlouhých odpalech pro bod. Další pálkař ztroskotá s dlouhým odpalem na Filipovi. Nejlepší pálkař soupeře jde po dlouhém odpalu na dvojku. Dalšího opět autuje v zadním poli Filip, přihazuje na domácí metu a Vojta dotykem autuje potřetí (moc často takto naši polaři reprezentanty neautují). Máme dohánět tři body a v první směně se to skvěle daří. Prvních šest pálkařů – Jirka, Tom, Julie, Bořek, Filip, Vojta – všichni se dostali odpalem na metu, čtyři body bez autu (tady doplácíme na pravidlo o maximálním počtu bodů).

Druhá směna pro obě družstva bez bodu. Soupeř jde slabší konec pálkařského pořadí, aut zahraje Julie ze vzduchu, Jirka s Pavlem na první metě a Tom s Ankou při nuceném postupu na metě druhé. U nás Pavel pálí do středu zadního pole a je na metě, David pálí daleko, ale je
chycen ze vzduchu. Anka propálí nadhazovače – je na metě. Jirka tvrdým odpalem na spojku také obsadí metu a máme na jeden aut obsazeny všechny mety. Jenže Tomův dlouhý odpal lapí Satoria ve vnějším poli a nedá běžům šanci se posunout. Další tvrdý linedrive od Julie končí přímo v rukavici překvapeného prvního metaře soupeře. Šanci jsme měli, chybělo jen kousek k dosažení bodů.

Ve třetí směně soupeř zaútočil na pálce. První pálkař aut ve vnitřním poli. Druhý dvoumetrový odpal do zadního pole, Pak přichází opět Ondřej Satoria a dlouhým odpalem k plotu stahuje dva body a zajišťuje svému družstvu vedení. Pole pak zahraje dva auty a jdeme odpovědět na pálku. Ovšem soupeř nás k ničemu nepustil – tři pálkaři = tři auty.
Poslední směna opět začíná drtivým náporem pálkařů Arrows – 5 dlouhých odpalů = 4 doběhy.
V dohrávce jsme sice měli teoretickou šanci na srovnání, ale přes enormní snahu jsme po odpalech Vojty, Anky, Jirky a Toma dosáhli jen dvou bodů.

Naši hráči podali dobrý výkon, byli soupeři víc než důstojným rivalem, ale zejména pálkařské kvality a zkušenosti s vyrovnanými zápasy rozhodly ve prospěch studentů Dopravní SŠ.

Naše družstvo sice neobhájilo loňské prvenství, ale za druhé místo se nemusíme stydět.

Školu reprezentovali (pořadí podle postů):

Jiří Przybyla, Vojtěch Škrabiš, Pavel Koch, Anna Zíková, Julie Krištofíková, David Gerlich, Filip Mišún, , Bořek Ščerba, Tomáš Zíka, Klaudie Švrčková, Vendula Hladoniková a Pavel Chowaniok.

 

Foto: Vendula Hladoniková

 

PaedDr. Jiří Pavelka

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578