Promluvil k nám Čajkovskij!

Generální zkouška Janáčkovy filharmonie

Dne 4. dubna 2019 studenti 2. A podnikli společně s Mgr. I. Dluhošovou a Mgr. J. Lukešovou hudebně výtvarnou exkurzi do Ostravy.

Po příchodu do Domu kultury jsme měli možnost zavítat do výstavní síně a zhlédnout exponáty současných ostravských tvůrců. Poté nás ředitel Janáčkovy filharmonie Mgr. J. Žemla seznámil s hudebním programem následného koncertu. Dověděli jsme se také střípky hvězdných začátků italského klavíristy Federica Colliho, jenž se nám posléze představil jako sólista JFO. Pak už stačilo po špičkách projít do vedlejšího sálu a nechat se unášet tóny rozmanitých nástrojů symfonického orchestru. Generální zkoušku Janáčkovy filharmonie dirigoval mladý estonský dirigent Rista Joosta.  

A co bylo na programu koncertu?
György Ligeti - Lontano
Petr Iljič Čajkovskij - Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23 
Béla Bartók - Podivuhodný mandarín, suita z baletu op. 19
Ferenc Liszt – Preludia

Následně na nás čekal ještě workshop, kde jsme si procvičili hru na Orffovy nástroje. Po pochvale od samotného vedoucího workshopu jsme se vraceli domů plní zážitků a dojmů, které v nás exkurze zanechala.

Na otázku: „Jak vás zaujala exkurze?“ studenti reagovali takto:

·         Výlet byl pro mě velmi přínosný. Poprvé jsem mohla vidět, kolik dřiny a úsilí stojí secvičení bezchybného instrumentálního koncertu

·         Příjemně mě překvapilo klavírní vystoupení

·         Zaujala mě praktická část, na jejímž konci jsme předvedli náš “vlastní koncert“

·         Líbilo se mi úvodní slovo pana ředitele i vystoupení pianisty, který dle mého názoru hrál skvěle

 

V. Kučerová, 2. A

Fotogalerie

Promluvil k nám Čajkovskij! Promluvil k nám Čajkovskij! Promluvil k nám Čajkovskij! Promluvil k nám Čajkovskij! Promluvil k nám Čajkovskij! Promluvil k nám Čajkovskij!

Zpět na aktuality