Projektový den

„Den páry“

Zářijové projektové dny se již na naší škole staly tradicí. Ten letošní se koná 10. 9. 2015 pod názvem „Den páry“.

Jaké aktivity vás na letošním projektovém dni čekají?

Možná vás to udiví, ale s párou se setkáte ve všech předmětech. Vybrané třídy (SA, TA, KA) se zúčastní besedy s názvem Století páry pořádané městskou knihovnou.

jazycích si vyzkoušíte slovní hříčky, fráze, obraty a hry se slovy pára, steam, vapeur, Dampf (jak je komu libo), v chemii si zopakujete své vědomosti o skupenství vody a trochu si i započítáte, v zeměpise budete probírat vodu v atmosféře a vodní páru v průmyslu, ve fyzice do dozvíte spoustu zajímavostí o historii parních strojů a vynálezech století páry.

A proč vlastně PÁRA? Víte, že letos uběhne 200 let od předvedení prvního parovozu? A víte, že vynálezce a konstruktér parovozu studoval na gymnáziu v Těšíně? Tyto a další informace o Josefu Božkovi budete mít možnost získat zhlédnutím filmu Posel úsvitu, který bude promítán v aule.

Koho složité studijní vědy moc neberou, může si v tělocviku zacvičit, až mu pára půjde z uší. Krom oho v době mezi 8:00 – 13:00 bude v posilovně probíhat soutěž o nejzdatnějšího sportovce. Přijďte se trumfnout!

Že vás tělocvik nebere a raději přemýšlíte a tvoříte „do šuplíku“? Pak právě vám je určena následující soutěž: Napište příběh, pohádku, povídku, báseň, fejeton, či jakékoliv jiné umělecké dílko na téma spojené s párou!

Vítězové obou soutěží budou odměněni!

Třešinkou na dortu celého dne bude oběd. A na čem jiném bychom si v tento Den páry mohli pochutnat, než na kotlíkovém guláši v páře, nebo kynutých knedlíkách na páře!

Užijte si DEN PÁRY!!! 

24. září 1815 předvedl v Královské oboře, dnešní Stromovce, pražské veřejnosti český vynálezce a mechanik Josef Božek první parou poháněný vůz na našem území.

 

Mgr. Kateřina Bernatíková

 

Zpět na aktuality