Projekt Erasmus plus na Gymnáziu v Českém Těšíně

"Erasmus +" na našem gymnáziu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V úterý 10. května 2016 se chodby a učebny našeho gymnázia rozezněly různými jazyky, jimž vévodila jako spojovací článek „univerzální“ angličtina. Už den předtím se k nám sjeli studenti a profesoři z různých koutů Evropy – z Kypru, Turecka, Litvy, Španělska, Portugalska, Řecka a Itálie – zapojení do projektu Erasmus +, zaměřeného na problematiku kyberšikany.

Po slavnostním zahájení začalo seznamovací dopoledne plné her, při nichž naši hosté velmi rychle překonali jazykovou bariéru i rozpaky z neznámého prostředí a brzy si u nás připadali „jako doma“. Odpoledne program pokračoval naučnou exkurzí do archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře, v jehož prostředí jsme se mohli všichni alespoň na chvíli přenést do pravěku a odtud i bez stroje času navštívit raný slovanský středověk. Užili jsme si hodně zábavy a mohli na vlastní kůži okusit něco málo z každodenního života našich dávných předků, i některé speciální dovednosti, například střelbu z luku.

Další dva dny byly neméně hektické. Ve středu jsme navštívili technickou univerzitu v Ostravě, kde jsme si vyslechli přednášku o kyberšikaně, prohlédli si superpočítač a svezli se v elektromobilu. Čtvrteční dopoledne jsme s hosty věnovali příjemnému setkání a popovídání s místostarostkou města Český Těšín Mgr. Gabrielou Hřebačkovou, poté jsme zavítali do automobilky Hyundai v Nošovicích a odpoledne zbyl čas i na návštěvu nové městské knihovny v Třinci.

Ani jsme se nenadáli a byl tu pátek 13. května. Ten byl pro nás dnem loučení. Ale nebylo to loučení smutné, protože jsme za těch pár dní získali nové přátele, poznali jiné kultury a zdokonalili svou znalost angličtiny. A jelikož především o to v evropských projektech jde, můžeme s uspokojením konstatovat, že i toto setkání v rámci Erasmu+ splnilo své poslání na jedničku.

 

PhDr. Alena Hasáková, 2.A Tereza Bialková

Zpět na aktuality