• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Postřehy žáků z výměnného pobytu ve francouzském REMIREMONTU

Lycée André MALRAUX, 24. 3. - 1. 4. 2017

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Postřehy žáků z výměnného pobytu ve francouzském REMIREMONTU, 24. 3. – 1. 4. 2017

 1. Měli jsme možnost zažít pohádkový týden. Francouzské jaro je jedno z nejhezčích, které jsem kdy viděla, a když k tomu přidáte výborné jídlo a skvělou kamarádskou společnost, tak tam prostě chcete jet zpátky a nikdy se nevracet :D. Díky moc, Naši profesoři :) (Magdaléna Gerlichová, sexta)

 2. Jak shrnout pobyt ve Francii? Zážitek na celý život. Opravdu jsem si z tohoto nabitého týdne odnesla jen ty nejlepší vzpomínky. Exkurze a výlety byly moc zajímavé, jídlo všude moc dobře chutnalo, o zábavu s přáteli nebyla nouze a hlavně rodina, u které jsem strávila dva dny, než jsem se přemístila na internát, mi připravila opravdu krásně strávený čas. Kdo může říct, že sfoukával narozeninové svíčky ve Francii nachystané francouzskou rodinou? Vždyť je to splněný sen! A i když jsme s mou korespondentkou na začátku byly dost mlčenlivé a asi i nervózní, nakonec jsme si přátelsky povídaly v parku a loučily jsme se dlouhým upřímným objetím. S jistotou můžu říct, že se opravdu nemůžu dočkat října, až se všichni přijedou podívat k nám a pevně doufám, že to nebylo naposledy, co jsem Remiremont navštívila. (Šárka Macurová, kvarta)

 3. Jestli se k vám někdy dostane příležitost zúčastnit se studentské výměny, rozhodně neváhejte a skočte po ní. Příchod do jiného prostředí sice může způsobit menší šok – jako by vás někdo hodil do vody a řekl: "Plav!" – ale můžu hrdě říct, že se nikdo z nás "neutopil" a že jsme "plavali" docela obstojně. (Kateřina Szymeczková, septima)

 4. Výměnný pobyt ve Francii jsem si hrozně užil, ale utekl jako voda, proto jsem odjížděl s pocitem, že se sem určitě někdy vrátím a nejen kvůli nádherné přírodě i výbornému jídlu, ale hlavně kvůli novým přátelům, které jsem zde poznal. Těším se, až se zase v říjnu uvidíme. (Robin Krček, 2. A)

 5. Náš pobyt ve Francii byl prostě úžasný. Bylo skvělé konečně využít naše znalosti z hodin francouzštiny v reálu a překvapit Francouze například tím, že umíme zazpívat jejich národní hymnu. I když jsme už dávno věděli, že si potrpí na obědy o pěti chodech, stejně mě to znova udivilo. Avšak musím uznat, že jejich francouzská kuchyně nemá chybu. V rodině, ve které jsem byla ubytovaná, jsme si ze začátku vůbec nerozuměli, ale nakonec jsme si mohli povídat skoro o všem a dokonce jsme i naše nové francouzské kamarády naučili pár českých slovíček. Program, který nám ve Francii připravili, se mi hrozně líbil a už se nemůžu dočkat, až přijedou k nám! (Karolína Malyjurková, sexta)

 6. Výměnný pobyt v Remiremontu byl naprosto úžasný, velice se mi tam líbilo. Rodina byla opravdu milá, cítila jsem se tam jako doma. Jídlo bylo výborné, porce obrovské. Vůbec se mi nechtělo odjíždět domů. Nemůžu se dočkat, až se všichni na podzim znovu uvidíme. (Denisa Kluzová, 3. A)

 7. Pobyt byl velice vydařený, poznal jsem spoustu místních zvyků a tradic a ochutnal do té doby neznámá jídla. Celý týden byl hodně nabitý a mám z něj hodně příjemných zážitků. Všichni v okolí čile komunikovali a některé francouzské fráze po nechápavých pohledech vysvětlovali rukama, nohama, abychom to správně pochopili. Určitě bych se ještě rád do Francie vrátil. (Ondřej Gajda, kvarta)

 8. Děkuji moc za tuto možnost výměnného pobytu! Byl to obohacující zážitek na celý život! Mohla jsem zdokonalit své znalosti francouzštiny a vzhledem k tomu, že jsem "bydlela" na internátu, také navázat spoustu nových kontaktů. Díky! Díky! Díky! (Terezie Ručková, septima)

 9. Pobyt ve Francii se mi moc líbil. Rodina byla velice milá a přátelská, program byl také pestrý. Počasí nám vyšlo skvěle! Myslím si, že každý z nás si odsud odnesl spousta nezapomenutelných zážitků a zkušeností, které se do života budou rozhodně hodit. (Petra Stará, 3. A)

 10. Skvělí lidé, zajímavý program a úžasné počasí – to vše vytvořilo jedinečnou atmosféru. Měli jsme možnost poznat úchvatné masivy Vogéz, malebné historické centrum Štrasburku, nebo třeba dějiště nejkrvavější bitvy první světové války. Především jsme však navázali skvělý vztah s francouzskými středoškoláky a těšíme se, až v říjnu přijedou zase oni k nám. (Matěj Latka, septima)

 11. Letos jsem byla ve Francii poprvé a musím říct, že to pro mě byl zážitek obohacující v mnoha směrech. Bylo zajímavé poznat jinou kulturu, vyzkoušet si místní speciality, seznámit se s novými lidmi a lépe poznat lidi, které vídávám ve škole každý den. Sice bylo mírně frustrující být vhozen do rodiny, která mluví cizím jazykem a strávit tam hned den a půl... Ale jak se na to zpětně dívám, i tato zkušenost mi něco přinesla. Prostě a jednoduše, klidně bych jela zase. :) (Eliška Motyčková, septima)

 12. Francouzi mají pořád dost času, nikam nespěchají, ale vždycky všechno stihnou. Jejich oblíbenou surovinou je losos. Ochutnala jsem i tyto pro nás kuriozity: bramborový salát s lososem, lososový dezert... Omamná sýrová vůně je všudypřítomná. Přívětiví, trpěliví a usměvaví lidé na každém rohu, je skoro nemožné s nimi neprohodit alespoň pár slov. (Veronika Szotkowská, 2. A)

 13. Co se mi nejvíce z celého pobytu ve Francii zapsalo, byla rodina, kde jsem byla ubytována. Nejenže jsem zakusila pravou francouzskou domácnost s dezerty, sýry a bagetami, ale také mě velmi překvapila pohodová atmosféra, která všude vládla. Při společných večeřích spolu všichni navzájem vtipkovali, vyprávěli, co ten den dělali a mne vysvětlovali všechno možné, co jim právě přišlo na rozum. Nemusela jsem rozumět všemu, abych pochopila, že někdo řekl něco vtipného. Stačilo sledovat ten výbuch smíchu a hned mi bylo všechno jasné. :D Jestliže se mi tedy vryla do paměti nějaká věc opravdu hluboko, budou to právě ty společné chvíle, co jsem se svojí dočasnou adoptivní rodinou zažila. (Klára Černohorská, sexta)

 14. Musím říct, že pobyt v Remiremontu mi velice pomohl, a to nejen jazykově. Ale pomohlo mi to a teď se ve své francouzštině cítím mnohem jistější. Bylo skvělé poznat novou kulturu, nový školský systém, procvičit si jazyk a z toho všeho si odnést spoustu zážitků, zkušeností a nových přátel. (Sabina Lognerová, septima)

 15. Úžasná zkušenost, nikdy předtím by mě nenapadlo, jak takový „výlet“ může člověku změnit svět.
  Pro mě zásadní zjištění bylo, že se dokážu domluvit – někdy rukama, nohama, ale zvládnu to…
  Poznala jsem spoustu nových věcí a taky skvělých lidí (jak Francouzů, tak Čechů – když mluvíte stejným jazykem, je seznamování přece jenom snadnější :-) (Marika Duchoňová, 2. A)
   
 16. Pobyt se mi moc líbil. Bylo zajímavé seznámit se s tamější kulturou, a vůbec, jak to v té Francii chodí. Nějaké drobné rozdíly se našly, ovšem po týdnu tam stráveném už jsme se s tím tak „sžili“, že dát si čtyřchodový oběd či loučit se polibky na tvář pro nás už nebylo tak nepřirozené jako ze začátku. První setkání s Francouzi bylo zvláštní. Oni nerozuměli mě, já zase jim. Rychle se to však zlepšovalo - a to nemluvím jen o sobě, pokrok byl vidět u všech. Se svojí Francouzkou jsem byla velmi spokojená. Naučila se mi rozumět, a to i přes to, že jsem na ní občas začala mluvit česky. Už se těším, až přijedou na podzim a až jim oplatíme jejich pohostinnost. Myslím, že máme co dělat, protože nasadili laťku hodně vysoko. (Dominika Mokroszová, sexta)
   
 17. Upřímně bych pobyt hodnotil jako mnohem lepší zkušenost, než jsem očekával. Zprvu se mi do Francie jet nechtělo, ale nakonec mě k tomu mamka donutila (kdyby se ptala, tak jsem tohle nikdy nenapsal). Jsem ale velmi rád, že jsem tam jel. Poznal jsem hodně o kultuře jiné země a také jsem viděl zajímavé památky např. Verdun a šutry v Terrae Genesis, ale ovšemže také malebné městečko Remiremont. Počasí bylo díky pouhé přítomnosti pana a paní kantorky krásné a celý týden svítilo sluníčko. Byl to podle mne velmi záživný a produktivně strávený týden. Určitě bych projekt doporučil i ostatním. (Karel Koch, kvinta)
   
 18. Pobyt ve Francii mě naprosto nadchnul. Hostitelská rodina byla milá, pozorná a velice trpělivá, co se týče domluvy se mnou. Každý den, od příjezdu až do dne kdy jsme se museli s Francií rozloučit, byl díky dobře volenému programu a společnosti přátel skvělý. Poznala jsme tradiční kuchyni, krásná města i klidný venkov Lotrinska, část jeho historie a přírodu. To vše ve mne zanechalo jen kladné dojmy a vzbudilo ještě větší zájem o tuto zemi, její zvyky a jazyk. (Adéla Kelnerová, sexta)
   
 19. Za mě můžu říct, že Remiremont byl nezapomenutelný zážitek. Mám za sebou pár výměn a navštěv jiných národů, ale nikdy jsem se nesetkal s takovými lidmi, jako jsou Francouzi. Oni mají v sobě něco, co je neskutečně odlišuje od ostatních národů a jako člověka, kterého lidi velice zajímají, jsem byl fascinován jejich stylem života a chováním. Taky stojí určitě za zmínku, že návštěvy měst jako Verdun, Nancy a Belfort, byly velmi poučné a určitě jsem si z nich hodně vzal. Chtěl bych poděkovat naší škole a našim profesorům, že nám tuto možnost dali a věřím, že znalosti a zkušenosti, které jsme ve Francii získali, se nám neztratí, a že je zužitkujeme. (Petr Rusnok, sexta)

 

Mgr. Andrea Šteflová

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578