• English
  • Deutsch
  • Français

Parádní úspěch našich roboťáků

Ve čtvrtek 1. 2. se studenti tercie a primy zúčastnili Mistrovství České republiky v soutěži VEX IQ Robotics Competition a v silné konkurenci týmů z celé ČR obsadili úžasné 2. místo.

Po úspěchu v soutěži v Chebu se studenti motivováni svým vítězstvím vydali na Mistrovství ČR v Praze. Počet účastníků byl omezen na 10 týmů, aby se soutěže zúčastnily už zkušenější týmy. Obrovskou motivací pro všechny soutěžící byla vstupenka pro vítěze této soutěže na světové mistrovství konající se letos v americkém Dallasu.

Soutěžící týmy se utkaly ve dvou kategoriích – týmové výzvě, kde 2 týmy spolupracují a snaží se získat společně co nejlepší výsledek, a v soutěži robotických dovedností, která je dále rozdělena do "driver skills" a "autonomous driving", kde se soutěžící snaží získat co nejlepší výsledek na herním hřišti sami za sebe ve zmíněných dvou dovednostech.

V kvalifikačních zápasech týmové výzvy jsme se již od prvních utkání drželi na špici tabulky a po pár zápasech bylo jasné, že první dvě místa obsadíme my a naši "rivalové" z Litoměřic. Nakonec jsme kvalifikaci Týmové výzvy vyhráli o 1,4 bodu a mohli jsme se těšit na finálový zápas. V tomto zápase jsme vytvořili alianci s našimi "rivaly" a společně jsme porazili všechny ostatní aliance s parádním výkonem 86 bodů. V týmové výzvě jsme tedy společně se ZŠ Na Valech obsadili 1. místo.

V kategorii "Robot skills" v dovednosti řízení robota jsme hned 1. výkonem téměř vyrovnali náš rekord a s výkonem 75 bodů jsme se průběžně zařadili na 1. místo. V dalších pokusech už jsme riskovali s cílem překonat tento výkon, bohužel se již nepovedlo a s výkonem 77 bodů nás předběhl tým Robotitans z Litoměřic.

V dovednosti autonomního řízení robota se nám bohužel nedařilo tak, jak jsme předpokládali (ve škole to ještě fungovalo), a to se dnes ukázalo jako naše slabá stránka. Získali jsme pouhých 16 bodů, což nás zařadilo v kategorii "Robot skills" na celkové třetí místo. Vítězství v této kategorii, a tím i v celé soutěži (tedy letenku do Dallasu) si zajistil tým Robotitans z Litoměřic, jejichž robot nasbíral skvělých 69 bodů.

Účast na této soutěži pro nás byla obrovským přínosem. Kluci měli možnost zúročit své několikaměsíční úsilí a poměřit své síly v konkurenci týmu z ČR. Nedílnou součástí soutěže je mezitýmová spolupráce a vzájemná inspirace, kde naši kluci ukázali, že mají co nabídnout.

Náš úspěch (ikdyž nás mrzí, že se nám nepovedlo postoupit na světové mistrovství) je pro nás motivací být na příští soutěží ještě lepší a už teď se těšíme na mezinárodní soutěž VEX IQ Open, které se bude konat 5. 6. v Praze.

Náš tým: Jiří Bernatík, Radek Fiedor, Jiří Kabát, Dominik Slováček (všichni 3. TA), Teodor Dámek, Aron Wantulok (oba 1. PA).