• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Ohlédnutí za Chorvatskem 2019

Premantura 13. 9. – 22. 9. 2019

Sportovně turistický kurz v Chorvatsku. Nejvíce očekávaná akce celého studia. Opravdová zkouška pro učitele i pro studenty. A hlavně skvělá zkušenost, která nám vydrží na celý život. Tím i mnohem víc se pro nás stal zájezd, který se odehrál ve dnech 13.9.-21.9. pod dozorem našich tělocvikářů.

Po náročné noční jízdě jsme se konečně probudili do horkého přímořského rána. V dopoledních hodinách jsme se ubytovali v mobile homech. Stísněný interiér našich dočasných domovů nás však velmi rychle vyhnal na pláž. Nadšeně jsme se vrhali do vody a užívali si sluníčka a volna.

V neděli už na nás čekal program. První odvážlivci se přidali k rannímu běhu a mohli pozorovat krásný východ slunce. Ostatní se mezitím rozespale trousili na nástup. Společně jsme vyrazili vstříc legendárnímu pozdravu slunce. A z koho ani tato rozcvička nevyhnala spánek tak byl velmi rychle probuzen povinným koupáním.

Po snídani jsme se rozdělili na dvě skupiny a vyrazili se věnovat dopolednímu zaměstnání. Na programu byly mořské kajaky a turistika. Naštěstí se při zdolávání vln nikdo nepřevrátil a všichni se bezpečně vrátili na břeh. Procházka nás dovedla na západní stranu poloostrova. Měli jsme příležitost se okoupat a dokonce jsme i stopovali dinosaury. Pinižula je totiž mnohem víc než nádherná pláž. Měli jsme příležitost projít si celou naučnou stezku paleontologických nálezech v této oblasti.

V poledne jsme se vrátili a přišla další velká zkouška. Svačiny z domova už nám došly a nastal čas vaření. I přes náročné podmínky a nedostatek náčiní jsme se velmi snažili a někteří vytvořili hotové delikatesy. Odpoledne se skupiny vystřídaly a večer už jsme měli osobní volno.

Třetí den se nesl ve znamení cestování. Po obvyklé ranní rozcvičce jsme nasedli do autobusu a vyrazili směr Rovinj a Pula. Historická města jsme si v malých skupinkách prošli a po jistém úsilí jsme vypátrali i slušně zásobený supermarket.

Úterý nás opět rozdělilo na dvě skupiny. Turisté se šli zpět na západní pláž. A cyklisté se vydali do půjčovny pro své stroje. Plni naděje jsme si vybrali kola a plnou rychlostí vyrazili vpřed. Už po pár metrech bylo jasné, že kola z půjčovny jsou rozdílná od těch, na které jsme byli zvyklí z domova. Vybavena více či méně funkčními brzdami, zaprášenými přehazovačkami a celým orchestrem podivných zvuků nám však posloužila celkem dobře. Obě skupiny nakonec dorazily zpět jen s minimálními ztrátami.

Náš zdravotník, který už v prvních dnech ošetřil několik naražených prstů se i tentokrát zkušeně postaral o zranění z nečekané kolize s dopravní značkou. Tím jeho práce pro náš kurz zdaleka neskončila. Než jsme ho propustili ze svých služeb měl mnoho dalších pacientů. Kromě rutinního ošetřování naraženin, nachlazení, odřenin a bodlin mořských ježků se mu naskytla příležitost i ke skutečnému zákroku v podobě šití rozseknutého kolena. Na tak vážný případ dokonce odložil svůj všudypřítomný doutník.

Ve středu se změnil vítr a z příjemných 25 stupňů se najednou stalo překvapivě chladných dvacet. Při procházce se tedy koupali už jen největší odvážlivci a míčové hry byly značně ovlivněny nepravidelnou trajektorií míče ve větru. Ani to nás však neodradilo. Kluci dokonce dál trvali na vyzvání profesorů na zápas v košíkové. Ani povětrnostní podmínky však nevzaly tělocvikářům půdu pod nohama a studenti tak mohli jen sledovat jejich nesporné vítězství.

Óda na profesory

Basketbalového mače nastal čas,

těšil se na něj snad každý z nás.

Profesoři jsou však hvězdný tým,

naděje chlapců se rozplynuly jako dým.

Pan Moldrzyk je o hodně vyšší,

fanoušci jsou každou chvíli tišší.

Pan Vlček je vážně třída

a ti naši....no....trošku bída.

Pan Lisztwan když na koš hází,

každé děvče na něj sází.

Pan Dümler čas z dálky měří,

jeho počtům každý věří.

Po chvilce se chlapci moří,

a vítězí, kdo jiný, než....profesoři!

(Adam Burkuš 7. SpA)
 

Počasí nám i nadále nepřálo a tak jsme místo další cyklistiky opět navštívili Pulu. Tentokrát však s cílem v místním akváriu. Rozsáhlá expozice i netradiční umístění v bývalé vojenské pevnosti nám z toho udělaly jedinečný zážitek. Vše doplněné o přednášku pana Lisztwana, který se nenechal otrávit našimi dotazy a odborně nás provedl celým mořským ekosystémem.

Vše nám krásně uzavřel páteční výlet lodí. Měli jsme možnost poznat kulturu, kuchyni i malebné pobřeží Istrie.

V sobotu už nás čekalo jen smutné balení a pro zvýšený počet nachlazení, rýmiček a mnoha drobných i zřetelnějších zranění jsme v brzkém dopoledni vyjeli domů.

Co dodat. Všichni jsme si to moc užili a na sportovně turistický kurz v Chorvatsku budeme ještě dlouho vzpomínat. Děkujeme profesorům, že to s námi zvládli a postarali se o to, že jsme si ten týden užili se vším všudy.

 

 

 

Helena Bílková, 7. SpA

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578