• Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Bakaláři
  • Moodle
  • Strava.cz
  • ISIC
  • MS Office
  • Robotel teacher
  • Robotel student
  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Français

Netradiční workshop o historických dilematech

„Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování.“ Pravdivá a natolik aktuální slova George Santayana se stala inspirací pro prožitkový workshop, který se uskutečnil na naší škole v pondělí 6. 10. 2025 pro studenty 3. a 4. ročníků. Vzdělávací rozměr zajistilo ostravské Centrum PANT ve spolupráci s hereckou dvojicí mladých elévů.

Sugestivně dokázali navodit atmosféru strachu, obav, morálních rozporů na pozadí historického kontextu. V první hrané scénce, která simulovala výuku ve škole v období 2. světové války, se mezi žáky pokoušel ukrýt občan židovského původu. Jak obtížné bylo se rozhodnout, zda jej ukrýt a riskovat tím vlastní bezpeční, či vydat uprchlíka patřičným úřadům, ovšem s pocitem vlastní zbabělosti, to zakusili studenti v prvním hlasování.

Druhá situace vytvářela názornou představu o životě v době normalizace, kdy spolupráce či nespolupráce s StB měnila životní osudy. Stylizovaná školní výuka ukázala, jak může vysokoškolsky vzdělaný člověk podlehnout nátlaku ke spolupráci. Jak je to možné? Jde o lidskou slabost, strach, prospěchářství? Takové otázky visely ve vzduchu, když měli studenti hlasováním rozhodnout o osudu učitele, jenž byl nucen k podpisu o spolupráci s StB.

K poslední situaci mohli studenti vyjádřit své vize toho, co je v budoucnosti učiní šťastnými. Nenápadně se stali svědky manipulace a byli donuceni podepsat fiktivní souhlas GDPR. Tato důležitá zkušenost jistě povede v budoucnu k větší obezřetnosti.

Konečná fáze workshopu byla věnována diskusi o tom, že nic z historie nelze vnímat černobíle. Všechny činy jsou něčím motivovány, a proto je nezbytné se z historie poučit, ne se dopouštět stejných omylů. O přesahu workshopu do reálného života vypovídají i hodnocení účastníků:

„Workshop byl svým netradičním pojetím velmi záživný. Herecké scénky nás přenesly do minulosti, kterou jsme v následné diskuzi propojovali s přítomností. Celkově ve mně zanechal silný dojem a přiměl mě zamyslet se nad hodnotami a tím, jak se rozhodujeme.“
— Lucie Swierczková, 4. A
„Workshop byl určitě zajímavý. Nebyla to beseda v klasickém slova smyslu, kde jenom sedíme a posloucháme výklad, ale aktivně jsme se na besedě podíleli a tím jsme si vlastně mohli určit úroveň besedy, která měla na konci i užitečné poučení.“
— Tomáš Rucki, 8. OA
„Interaktivní workshop, kterého jsme se zúčastnili, byl velice poutavý a umožnil nám na vlastní kůži zažít, jaké situace lidé prožívali za minulého režimu a jak se v nich cítili. Díky realistickým scénkám jsme si uvědomili, jak složité bylo rozhodování v době nesvobody. Následná diskuze nám umožnila popřemýšlet nad tím, v čem jsme se jako společnost posunuli a zároveň v jakých oblastech jsme se stále nepoučili.“
— Matěj Dulawa, 4. A
„Workshop mě zaujal svou interaktivní formou. Aktivní zapojení účastníků i prostor pro následné sdílení vlastních názorů vytvořily skvělou atmosféru. Odnesl jsem si nejen cenné poznatky, ale i inspiraci k zamyšlení nad našimi každodenními rozhodnutími.“
— Ondřej Paduch, 8. OA

Mgr. Štěpánka Křípalová Ďurinová

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578