• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Mgr. Tomáš MÍČEK

Absolvent našeho gymnázia - významný fotograf i cestovatel

narodil se 12. července 1938 v Ostravě a dětství a mládí prožil v Českém Těšíně. Studoval na zdejším gymnáziu, kde také v roce 1956 úspěšně odmaturoval.

Jeho snem bylo cestovat a poznávat svět, rozhodl se tedy „vyzbrojit“ pro realizaci tohoto snu nejdříve teoretickými znalostmi zeměpisu. Proto se přihlásil ke studiu fyzické geografie, které absolvoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po dokončení studia však velmi brzy poznal, že v zemi, kde vládne komunistická totalita, nebude moci svůj sen o svobodném cestování po světě uskutečňovat a že demokracie, k níž byl se svými sourozenci odmalička vychováván rodiči – otcem, učitelem tělocviku a fyziky Ladislavem Míčkem, a matkou, učitelkou biologie a chemie RNDr. Reginou Míčkovou (i jméno dostal z úcty k prezidentu Osvoboditeli) – se s komunistickou totalitou neslučuje vůbec. Proto se v roce 1966 rozhodl odejít do emigrace. S těžkým srdcem, protože byl s českým prostředím silně srostlý.

Natrvalo se pak usadil v Rakousku, odkud začal po překonání počátečních problémů exulanta svůj fotografický sen konečně naplňovat. Nejoblíbenějšími objekty jeho fotoaparátu se zprvu stali divocí koně, kteří ho uchvacovali svou nespoutaností, ale postupně přibývaly další – magické kameny, sopky, na nichž neváhal riskovat život, stromy, jež ho fascinovaly svou dlouhověkostí, vodopády coby nezkrotný živel a symbol síly, květiny pro jejich křehkou krásu a další přírodní jevy, stejně jako obrazy ze života obyčejných lidí, které na svých cestách poznával.

Procestoval na fotografických výpravách – snad jen s výjimkou Antarktidy a severního pólu – prakticky celý svět. Jeho fotografické obrazy byly publikovány v časopisech jako GEO, Stern, Vogue nebo L'Europeo a vyšly i v desítkách tematicky různě motivovaných knih – dosud jich vydal třicet pět, v jedenácti jazycích. Velmi vyhledávanými a žádanými se staly i jeho tematické kalendáře, které každoročně zdobí domácnosti mnoha zemí světa.      

Naše gymnázium se může pyšnit tím, že zůstalo pro Mgr. Tomáše Míčka dodnes „alma mater“, na kterou se nesmírně rád vrací, protože ho díky skvělým učitelům vybavila na cestu do světa neocenitelnými poznatky, jež pak během dlouhých let cestování bohatě úročil. Poprvé k nám zavítal po dlouhé době odloučení v roce 1991, kdy naše škola slavila 70. výročí svého založení a sjeli se na ni poprvé absolventi, kteří si v nelehké době zdejší totality vydobyli svá skvělá renomé v emigraci. V případě Tomáše Míčka překročil jeho fotografický věhlas hranice desítek států světa a on tak může být jistě výborným příkladem i pro naše současné studenty.

A není bez zajímavosti, že jeho fotografická vášeň ho neopustila ani v letech, kdy už si mnozí jeho současníci „nazouvají papuče“ a odpočívají v pohodlí svých domovů – letos koncem února vyráží do Tanzanie, kde podnikne náročný výstup na Kilimandžáro, aby fotil v náročných podmínkách tamější květenu.

Bohaté fotografické dílo Mgr. Tomáše Míčka si letos připomeneme výstavou přibližující stěžejní momenty jeho tvorby. Výstava, která je putovní, byla připravena ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a v naší renovované aule bude slavnostně otevřena vernisáží dne 4. dubna 2017 – potrvá do 16. června 2017. Srdečně na ni zveme všechny přátele našeho gymnázia, zejména milovníky krásných fotografických obrazů!         

Více se můžete o Mgr. Tomáši Míčkovi dovědět na jeho webových stránkách http://tomasmicek.com/ .

Leccos napoví i velmi zajímavý rozhovor s ním na stránce http://www.penize.cz/ekonomika/314372-tomas-micek-svet-se-nenavratne-meni-fotografie-zustavaji.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

PhDr. Alena Hasáková

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578