• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Město ocenilo i naše studenty

         

          V Kulturním a společenském středisku Střelnice se ve čtvrtek dopoledne sešli s představiteli města v čele se starostkou Mgr. Gabrielou Hřebačkovou a místostarostou Mgr. Tomášem Pavelkem nejúspěšnější žáci a studenti českotěšínských škol – základních i středních. Z nominovaných studentů našeho gymnázia vybralo Město k ocenění tři žáky nižšího gymnázia – Karolínu Fiedorovou ze Sekundy A, Kláru Brzoskovou z Tercie A a Matěje Janíka z Kvarty A. Všichni ocenění převzali z rukou představitelů města diplom s knižní poukázkou a tašku s hodnotnými věcnými dárky.

          Naši ocenění byli představeni takto:

          Karolína Fiedorová (Sekunda A)

          Patří k nejlepším žákům své třídy. Bydlí na vesnici – v Koňakově – a odmalička má velmi blízko k přírodě. Není tedy divu, že si k ní vypěstovala pěkný vztah. Pokud se zrovna nemazlí se svými dvěma kocoury anebo nemusí plnit běžné domácí povinnosti, pak nejraději vyráží na dlouhé procházky se svým psem. A pokud je to jen trochu možné, jde si kondičně zaplavat, nejlépe také v přírodě.
          Příroda ji ovšem láká i jinak – protože ráda a pěkně kreslí, zúčastňuje se každoročně pleneru (tj. malování v přírodě) v podhorské vesnici Návsí – a během školního roku se ve výtvarném oboru zdokonaluje na ZUŠ Pavla Kalety v ČT.
          Studuje s vyznamenáním –  je velmi svědomitá, vždy pečlivě připravená na vyučování. V hodinách je aktivní, vyniká v matematice, v níž reprezentuje školu v soutěžích jako Gymnasion či Matematický klokan, a v angličtině, kde se letos prezentovala dokonce tvorbou vlastní poezie v anglickém jazyce.
          Ovšem jejím největším letošním úspěchem bylo 1. místo v krajském kole biologické olympiády (v kat. D: pro žáky 6.-7.tř.). To znamená, že kdyby byla tato soutěž postupová, reprezentovala by Karolína gymnázium a naše město na celostátní úrovni.
Pokud Karolíně při jejích všestranných aktivitách vybude přece jen trocha času, ráda si zaleze někam, kde ji nikdo neruší – a čte si – nejraději fantasy či sci-fi literaturu anebo nějakou romantickou knížku.

          Klára Brzosková (Tercie A)

          Studuje na samé jedničky, ale přitom to není žádná šprtka – pro svou milou a vstřícnou povahu je mezi spolužáky velmi oblíbená a má-li někdo problém v nějakém předmětu, neváhá a ráda pomůže. Není tedy divu, že má spoustu kamarádů a kamarádek.
          Ve volném čase se aktivně věnuje aktivitám kolem koní na Ranči Pohoda v Albrechticích, kde je jejím nejoblíbenějším čtyřnohým miláčkem kůň Ben. Jednou by moc ráda měla svého vlastního koně. Také ráda kreslí a fotí – samozřejmě nejraději zase koně.
Školu opakovaně reprezentuje v soutěžích z chemie a fyziky, kde dosahuje výborných výsledků.
          Největším jejím letošním úspěchem bylo 1. místo v okresním a 8. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti – do níž se zapojila návrhem a výrobou hydraulického zvedáku a nakladače. Vytvořila dva funkční modely, na kterých prezentovala zákony hydrauliky. Oba modely pracovaly na základě přenosu tlaku v kapalinách – zvedák uzvedl až 7 kg zátěže a nakladač měl pohyblivá ramena se 4 různými druhy pohybu. Výrobky teď slouží ve škole studentům jako ukázky využití hydrauliky v praxi.

          Matěj Janík (Kvarta A)

          Je všestranně talentovaný student, který naše gymnázium reprezentuje v nejrůznějších oblastech – zejména však v oblasti kulturní a umělecké. Jeho největším koníčkem je totiž hudba, a to jak zpěv, tak poslech, hra či vlastní tvorba. Přestože je mu teprve 15 let, má na svém kontě už několik vlastních písňových skladeb – jeho oblíbenými žánry jsou metal, pop a rap. Při zpěvu se sám doprovází na hudební nástroje – ovládá hru na klavír, kytaru a bicí – a v poslední době se prezentuje i v naší školní kapele. Jeho velkou láskou je kromě toho fotografování a sport – kondičku si nejraději utužuje běháním. 
          Na gymnáziu studuje s vyznamenáním a svou takřka renesanční všestrannost prokazuje každoročně účastí v soutěžích a olympiádách z nejrůznějších předmětů.
          V budoucnu by se rád stal učitelem češtiny, a jak sám říká – víkendovým muzikantem.
A jeho přání je, jak se zdá, velmi reálné: vždyť v olympiádě v českém jazyce to letos dotáhl
na 1. místo v okresním kole a 6. místo v kole krajském – jeho slohová práce byla otištěna
v krajském sborníku nejlepších povídek – a jasně zvítězil rovněž v regionálním kole hudební soutěže Karvinský talent.

 

  Foto: Dorota Havlíková

 

PhDr. Alena Hasáková

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578