• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Město ocenilo i naše studenty

         

          V Kulturním a společenském středisku Střelnice se ve čtvrtek dopoledne sešli s představiteli města v čele se starostkou Mgr. Gabrielou Hřebačkovou a místostarostou Mgr. Tomášem Pavelkem nejúspěšnější žáci a studenti českotěšínských škol – základních i středních. Z nominovaných studentů našeho gymnázia vybralo Město k ocenění tři žáky nižšího gymnázia – Karolínu Fiedorovou ze Sekundy A, Kláru Brzoskovou z Tercie A a Matěje Janíka z Kvarty A. Všichni ocenění převzali z rukou představitelů města diplom s knižní poukázkou a tašku s hodnotnými věcnými dárky.

          Naši ocenění byli představeni takto:

          Karolína Fiedorová (Sekunda A)

          Patří k nejlepším žákům své třídy. Bydlí na vesnici – v Koňakově – a odmalička má velmi blízko k přírodě. Není tedy divu, že si k ní vypěstovala pěkný vztah. Pokud se zrovna nemazlí se svými dvěma kocoury anebo nemusí plnit běžné domácí povinnosti, pak nejraději vyráží na dlouhé procházky se svým psem. A pokud je to jen trochu možné, jde si kondičně zaplavat, nejlépe také v přírodě.
          Příroda ji ovšem láká i jinak – protože ráda a pěkně kreslí, zúčastňuje se každoročně pleneru (tj. malování v přírodě) v podhorské vesnici Návsí – a během školního roku se ve výtvarném oboru zdokonaluje na ZUŠ Pavla Kalety v ČT.
          Studuje s vyznamenáním –  je velmi svědomitá, vždy pečlivě připravená na vyučování. V hodinách je aktivní, vyniká v matematice, v níž reprezentuje školu v soutěžích jako Gymnasion či Matematický klokan, a v angličtině, kde se letos prezentovala dokonce tvorbou vlastní poezie v anglickém jazyce.
          Ovšem jejím největším letošním úspěchem bylo 1. místo v krajském kole biologické olympiády (v kat. D: pro žáky 6.-7.tř.). To znamená, že kdyby byla tato soutěž postupová, reprezentovala by Karolína gymnázium a naše město na celostátní úrovni.
Pokud Karolíně při jejích všestranných aktivitách vybude přece jen trocha času, ráda si zaleze někam, kde ji nikdo neruší – a čte si – nejraději fantasy či sci-fi literaturu anebo nějakou romantickou knížku.

          Klára Brzosková (Tercie A)

          Studuje na samé jedničky, ale přitom to není žádná šprtka – pro svou milou a vstřícnou povahu je mezi spolužáky velmi oblíbená a má-li někdo problém v nějakém předmětu, neváhá a ráda pomůže. Není tedy divu, že má spoustu kamarádů a kamarádek.
          Ve volném čase se aktivně věnuje aktivitám kolem koní na Ranči Pohoda v Albrechticích, kde je jejím nejoblíbenějším čtyřnohým miláčkem kůň Ben. Jednou by moc ráda měla svého vlastního koně. Také ráda kreslí a fotí – samozřejmě nejraději zase koně.
Školu opakovaně reprezentuje v soutěžích z chemie a fyziky, kde dosahuje výborných výsledků.
          Největším jejím letošním úspěchem bylo 1. místo v okresním a 8. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti – do níž se zapojila návrhem a výrobou hydraulického zvedáku a nakladače. Vytvořila dva funkční modely, na kterých prezentovala zákony hydrauliky. Oba modely pracovaly na základě přenosu tlaku v kapalinách – zvedák uzvedl až 7 kg zátěže a nakladač měl pohyblivá ramena se 4 různými druhy pohybu. Výrobky teď slouží ve škole studentům jako ukázky využití hydrauliky v praxi.

          Matěj Janík (Kvarta A)

          Je všestranně talentovaný student, který naše gymnázium reprezentuje v nejrůznějších oblastech – zejména však v oblasti kulturní a umělecké. Jeho největším koníčkem je totiž hudba, a to jak zpěv, tak poslech, hra či vlastní tvorba. Přestože je mu teprve 15 let, má na svém kontě už několik vlastních písňových skladeb – jeho oblíbenými žánry jsou metal, pop a rap. Při zpěvu se sám doprovází na hudební nástroje – ovládá hru na klavír, kytaru a bicí – a v poslední době se prezentuje i v naší školní kapele. Jeho velkou láskou je kromě toho fotografování a sport – kondičku si nejraději utužuje běháním. 
          Na gymnáziu studuje s vyznamenáním a svou takřka renesanční všestrannost prokazuje každoročně účastí v soutěžích a olympiádách z nejrůznějších předmětů.
          V budoucnu by se rád stal učitelem češtiny, a jak sám říká – víkendovým muzikantem.
A jeho přání je, jak se zdá, velmi reálné: vždyť v olympiádě v českém jazyce to letos dotáhl
na 1. místo v okresním kole a 6. místo v kole krajském – jeho slohová práce byla otištěna
v krajském sborníku nejlepších povídek – a jasně zvítězil rovněž v regionálním kole hudební soutěže Karvinský talent.

 

  Foto: Dorota Havlíková

 

PhDr. Alena Hasáková

Fotogalerie

Aktualní informace o COVID-19 ve školství
Slavíme 100 let
Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578