Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy

Ludvík Aškenazy v Českém Těšíně...

Od 10. května do 10. června 2016 probíhá v prostorách nádraží ČD akce s názvem Legenda Ludvík Aškenazy. Jde o veřejnou prezentaci úryvků próz z díla Ludvíka Aškenazyho, o němž se traduje (a všechny dosavadní encyklopedie to uvádějí jako seriózní fakt), že se narodil své mamince ve vagonu vlaku, který onoho zimního dne, 24. února 1921, zastavil v Českém Těšíně. Je tedy považován za slavného těšínského rodáka. Přestože na sklonku života své rodině prozradil, že je to fikce a ve skutečnosti že je jeho rodištěm obec Stanisławów nacházející se v dnešní Ukrajině, fiktivní skutečnost už z encyklopedií zřejmě nezmizí a Aškenazy, který poctil Český Těšín tím, že si ho sám zvolil za své rodiště, ať k tomu měl důvody jakékoli, už navždy těšínským rodákem zůstane.

Výstava textů v prostorách nádraží byla spojena se soutěží, do níž jsem zapojila v rámci výuky české literatury třídu Kvartu A. Ta se v konečném hodnocení stala vítězným týmem, díky čemuž získala jako odměnu knihu Jindřicha Manna „Poste restante“. Jako jedinec byl v soutěži vyhodnocen coby nejrychlejší řešitel úkolů Jošua Blažek z téže třídy.

Vyhodnocení soutěže proběhlo v rámci kulturního setkání v pátek 27. května v kavárně Avion, kde se zároveň uskutečnila velmi podnětná a poučná beseda se synem Ludvíka Aškenazyho, filmovým režisérem a spisovatelem Jindřichem Mannem. Ten poutavou formou přiblížil pohnuté osudy rodiny Ludvíka Aškenazyho, jehož dvojí letošní výročí se rozhodla Městská knihovna v Českém Těšíně ve spolupráci se Zamkem Cieszyn připomenout: před 95 lety se Ludvík Aškenazy narodil a před 30 lety v italském Bolzanu zemřel.

Jindřich Mann ovšem literární geny svých předků nezapře. Je nejen synem připomínaného autora a působivým vypravěčem, ale zároveň je vnukem známého meziválečného německého spisovatele židovského původu Heinricha Manna, jehož dceru si Ludvík Aškenazy vzal za manželku – synové Jindřich a Ludvík se jim narodili ještě před svatbou, nesou tedy příjmení po mamince.

 

Cenu v podobě knihy s autogramem Jindřicha Manna převzali za třídu Kvartu A v kavárně Avion Václav Dziubek, Jakub Lipovský a Erik Tuharský.

 

PhDr. Alena Hasáková

Fotogalerie

Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy Kvarta A soutěžila v Legendě Ludvík Aškenazy

Zpět na aktuality