• English
  • Deutsch
  • Français

Krajské finále Subterra cupu

Ve čtvrtek 25. ledna se v hale Dubina v Ostravě odehrálo krajské finále Subterra cupu. Naše gymnázium chtělo navázat na minulý rok, kdy se nám podařilo tuto fázi turnaje ovládnout a postoupit do celorepublikového finále.

Okresní kolo jsme zcela jasně ovládli, ale sestava byla oproti minulému roku značně oslabena. Navíc jsme pro tento turnaj nemohli počítat s Tomášem Ruckim, což se následně ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů, ne-li ten úplně nejdůležitější.

Ihned po příjezdu na Dubinu jsme zjistili, že nám do karet nehraje ani fakt, že se hraje na dvou rozměrově výrazně menších hřištích. To zvýhodňuje slabší týmy, neboť mohou lépe bránit. Dost nepochopitelné rovněž bylo, že jsme jako jediná škola hráli v základní skupině tři zápasy bez pauzy.

Prvním soupeřem nám byla Střední škola technická a dopravní z Ostravy. Úvod zápasu byl zcela v naší režii a poměrně rychle jsme se dostali do pohodlného vedení. Po prvním poločase jsme usoudili, že dáme příležitost všem hráčům v sestavě, včetně náhradního gólmana. Úvod poločasu druhého jsme ale prospali a soupeř třemi brankami v řadě výrazně snížil skóre. Poslali jsme tedy zpět do brány Pavla a téměř okamžitě jsme se brankově probudili a opět odskočili do výraznějšího vedení. Zbytek utkání jsme si již zkušeně pohlídali a za přispění celého týmu si připsali úvodní vítězství 8:4.

Nejtěžší zápas ve skupině nás čekal ihned po prvním utkání. Střední škola služeb a podnikání v Ostravě měla ve svém středu dvě velmi výrazné hráčské osobnosti. Největší nebezpečí znamenal hráč mužského celku FBC Ostrava, Dan Chatrný, který patří v Superlize k těm lepším střelcům. Nám se povedlo nastavit taktiku, která nakonec slavila úspěch. O Chatrného se osobně staral Honza Blecha a až na pár střel ho nepustil téměř k ničemu. Velmi dobrý výkon podal také Pavel v bráně. Naši útočníci sice spálili dost šancí, ale Lukáš Fukala svá křídla neustále zásoboval kvalitními přihrávkami, takže bylo jen otázkou času, kdy se prosadíme. Výhra 7:4 se nerodila úplně lehce, ale byla zasloužená.

V posledním zápase skupiny na nás čekal celek SPŠE Havířov. Kluci byli sice unavení z předchozího utkání, ale opět zachytili začátek a díky tomu se dostali do pohodlného vedení. Opět dostali příležitost všichni hráči ze sestavy a hlavní útočná síla v podobě tria Fukala - Szemla - Punčochář si mohla chvílemi odpočinout. I v tomto utkání ukázala svůj talent jediná dívka na turnaji, a to Anežka Blechová, která hrála proti klukům velmi dobře. Vše dopadlo, jak mělo, a základní fázi turnaje jsme tak zakončili výhrou 5:1.

Po necelých 10 minutách odpočinku a třech po sobě odehraných zápasech nás čekal odpočatý tým Střední průmyslové školy z Ostravy Vítkovic. Tým soupeře sice neměl ve svém středu žádného superligového hráče, zato všichni kluci hráli florbalové soutěže za týmy jako FBC Ostrava, Vítkovice apod. Úvod jsme měli snový, když jsme během minuty a půl 2x skórovali a ujali se vedení. Soupeř nic nezabalil a poctivě bránil a vyrážel do rychlých brejků. Pochopil, že zejména přes naši levou stranu to půjde. A bohužel taky šlo. Nejprve špatná domluva našeho brankáře s obráncem, střela po oběhnutí brány a část hrůzy zakončila střela ze střední vzdálenosti. Rázem jsme prohrávali 2:3 a museli začít stahovat ztrátu. Poměrně rychle jsme vyrovnali na 3:3 a po poločasovém “odfrknutí” a úpravě obranné řady jsme šli do druhé části s tím, že jsme herně lepší a musíme to zúročit. Druhé dějství bylo v podstatě o našem dobývání a soupeřově bránění a občasných brejcích. I když jsme Ostravu doslova přišpendlili na jejich velké brankoviště, nedařilo se nám vstřelit branku. Zato soupeř z náhodného vyhození míčku skóroval. Naprosto nesmyslné řešení situace 2 na 2 v podání našeho levého beka znamenalo, že opět prohráváme. Znova jsme vyrovnali a hnali se za vítězstvím. Bohužel Ostrava, která se v podstatě pořádně nedostala ze své obranné poloviny, vystřelila z půlky hřiště a k překvapení všech umístila míček popáté do naší sítě. Opět a znova tlak do brány a vyrovnání. Zhruba půl minuty před koncem hrál soupeř metr od svého brankoviště vysokou holí, kterou rozhodčí neviděl a připravil nás tak o výhodnou standardní situaci. Stále nemůžeme pochopit, proč finále pískal jeden rozhodčí místo dvou. Zápas tak dospěl do samostatných nájezdů, které jsou často o štěstí. Jako první se k nájezdu postavil Filip Szemla a podařilo se mu skvěle chytajícího gólmana Ostravy rozhýbat, ale kličku nedotáhl do konce a trefil tyč. Ostravský první střelec proměnil a bylo tak na Lukáši Fukalovi, aby nás vrátil do hry. Ten svůj nájezd provedl a zakončil s přehledem a vyrovnal na 1:1. Ještě veseleji bylo, když Pavel chytil druhý nájezd soupeře. Jako třetí, tedy poslední, se k nájezdu postavil Jenda Punčochář. Opět velmi dobře rozhýbal brankáře, ale míčem nabral na čepel příliš velkou silou a místo brány trefil čtvrtou řadu v publiku. Naše akcie tak mohl udržet nad vodou pouze chycený nájezd Ostravy. To se nestalo a soupeř tak velmi šťastně vyhrál na nájezdy.

Nám nezbývá než popřát Ostravským hodně štěstí v další fázi turnaje.

Sestava: Nowaczek Pavel, Friedel Kryštof – Blecha Jan, Cmiel Ondřej, Fukala Lukáš, Szemla Filip, Punčochář Jan, Sikora Dominik, Buják Dominik, Adámek Gabriel, Svoboda Vojtěch, Belan Jakub, Banot Matěj, Blechová Anežka