• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Jazykový kurz na Maltě

V polovině léta jsem měla jedinečnou možnost se v rámci projektu ERASMUS+ účastnit jazykového pobytu na Maltě. Součástí pobytu byl dvoutýdenní intenzivní kurz angličtiny v jazykové škole Alpha School of English ve městě St. Paul's Bay na severovýchodním pobřeží ostrova Malty. Během prvního týdne jsem pracovala na zdokonalování svých komunikačních schopností v angličtině. Zopakovala jsem si gramatiku a učila se novým slovíčkům zaměřeným především na termíny a idiomy využitelné pro výuku a oborovou terminologii. V druhém týdnu jsem absolvovala kurz, který byl zaměřen na CLIL - Content and Language Integrated Learning, tedy vyučování odborného předmětu, jako například geografie, prostřednictvím cizího jazyka - angličtiny. Při této vyučovací metodě si žák osvojuje znalosti a dovednosti jak v oblasti odborné, tak i jazykové.

Výuka probíhala od pondělí do pátku od 9:00 do 14:30 hodin. Vyučování bylo rozděleno do tří bloků po hodině a půl. Mezi těmito bloky jsme měli přestávky, které jsme většinou trávili společně s ostatními spolužáky u kávy a sdíleli své zkušenosti ze školství. V mé studijní skupině jsem měla možnost potkat kolegy učitele z různých států Evropy - Maďarska, Švédska, nejvíce kolegů bylo z Polska. V jiných studijních skupinách jsem potkala i pár dalších Čechů. V rámci výuky jsme absolvovali také dva celodenní výlety se školním průvodcem. První exkurze byla v maltském národním akváriu, kde jsme seznámili s podmořskou faunou a flórou nejen z oblasti Malty, ale i například Amazonie či afrických jezer. Velká část expozice byla věnována také znečišťování oceánů.

Druhá školní exkurze byla více dějepisného charakteru. Vydali jsme se do bývalého hlavního města Malty: Mdina - Rabat. Město je plné památek z různých historických epoch. Velkým zážitkem pro mě bylo návštěva katakomb ze 7. a 8. století.  Impozantní výhled jsme měli například z městských hradeb, ze kterých je vidět takřka celý ostrov jako na dlani. Nedivím se, že si toto místo dřívější obyvatelé zvolili jako hlavní sídlo ostrova.  Ve městě se nachází také spousta míst, kde se natáčel oblíbený seriál Hra o trůny.

Kromě studia angličtiny jsem jakožto geografka chtěla poznat z Malty co nejvíce. Téměř každý den  jsem po skončení vyučování i přes odporná čtyřicetistupňová vedra vyrážela na poznávací cesty po ostrově. V rámci svých cest jsem navštívila různé významné pláže ostrova, v zátoce Golden Bay jsem prožila jedinečný zážitek při šnorchlování, místními autobusy jsem cestovala klidně přes celý ostrov, jen abych viděla monumentální pobřežní klify, „vyšplhala“ na nejvyšší horu Malty Ta' Dmejrek (253 m n.m.). Nemohla jsem opomenout ani krásné historické centrum hlavního města Valety. Sobotu jsem pak využila pro celodenní výlet lodí na další dva maltské ostrovy Comino a Gozo.

Jazykový kurz byl pro mě skvělou životní zkušeností, díky které jsem si aktivně zopakovala komunikaci v anglickém jazyce a naučila se novým vyučovacím metodám. Díky sdílnosti mých kolegů jsem získala i mnoho tipů a materiálů využitelných ve vlastní výuce. Tyto poznatky mi opět trochu více rozšířily obzory a už se těším, až je využiji v mých hodinách.

Mgr. Denisa Kufová

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578