• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

2. ročník festivalu „Umím francouzsky“ / « Je sais faire en français »

V pátek 24. února 2017 se začalo první poschodí gymnázia plnit již od osmé hodiny ranní návštěvníky. Žáci a učitelé z deseti středních a dvou základních škol se sešli, aby společně oslavili francouzštinu. Ať už byli z Českého Těšína, Frýdku-Místku, Ostravy, Petrovic u Karviné, Bohumína, Orlové, Hranic, Přerova či Otrokovic, všichni k nám přijeli buď se svými hudebními nástroji a naladěnými hlasy, aby zpívali francouzské písně nebo s kulisami, rekvizitami a kostýmy, aby předvedli zdramatizovanou poezii nebo divadelní kousky, ale hlavně s odvahou ukázat své jazykové schopnosti a chutí se společně pobavit.

Jak už k takové události patří, na úvod přivítal všechny přítomné ředitel gymnázia RNDr. Tomáš HUDEC. Zvláštními hosty festivalu byli pan Cédric RAMIREZ, ředitel Alliance française Ostrava, a pan François BOUILLET, lektor francouzštiny. Paní Barbora GOLOVÁ z oddělení mezinárodních vztahů Moravskoslezského kraje představila možnost studovat na střední škole ve Francii v rámci projektu „Rok v Lotrinsku“.

Poté už se ujali slova konferenciéři Ester BUBÍKOVÁ  a Ondřej WRZECIONKO, oba žáci našeho gymnázia, aby nás svými česko-francouzskými vstupy provedli celým čtyřhodinovým programem.

Během festivalu se ve dvaceti jedna vystoupeních výhradně ve francouzštině představila více než stovka nadšených žáků, kterým aplaudovala naplněná aula. Viděli jsme adaptace klasických pohádek, slyšeli jsme písně starší i ty nově napsané, dramatizace poezie nás zavedly od Préverta až k „prokletým básníkům“, rozesmály nás situační skeče ze života. Zkrátka, den « à la française » jedna báseň!

Po dobrém obědě přišel dobrý dezert v podobě nejrůznějších koláčů, závinů a muffinů, které připravili učitelé a žáci naší školy, aby se u nás hosté cítili dobře.

Říká se, že konec dobrý, všechno dobré a tak byl náš francouzský den zakončen předáváním cen, na nichž se kromě gymnázia podílelo Sdružení učitelů francouzštiny České republiky, Spolek rodičů a přátel školy gymnázia Josefa Božka a nakladatelství Megabooks. Nebylo poražených, jen samí vítězové! Nač něco měřit čísly, když do toho ze sebe dali všichni to nejlepší. Každé vystoupení bylo odměněno dárky. Je libo hodiny s Eiffelovkou nebo 3D puzzle s katedrálou Notre Dame?

 

          

 

  Program festivalu - ZDE

 

 

 

Záznám z festivalu

Ohlasy učinkujících

"Francouzský festival v Českém Těšíně jsem si moc užila. Nejdříve jsem se hrozně bála a myslela jsem, že všechno pokazím. Když jsme ale přišli na jeviště, tréma ze mě spadla a já jsem si naše vystoupení začala užívat. Byla to nová zkušenost hrát před cizími lidmi divadlo a ještě k tomu v cizím jazyce. Moc se mi líbila vystoupení i ostatních škol a gymnázií, i když ne všemu jsem rozuměla. Překvapilo mě, škola měla vlastní sál s pódiem. Celkově se mi to moc líbilo a moc jsem si to užila."

"Francouzština mě baví, proto se mi líbila i přehlídka. Líbily se mi scénky, básně a písně. Hlavně písně! Všichni jsme nejspíš měli velkou trému, ale nakonec jsme to zvládli."

"Moc se mi to líbilo, měli tam výborné občerstvení, dobře zařízené záchody a limonádu v automatu za čtyři koruny. Jinak vystoupení ostatní mě pobavila. Líbila se mi hlavně pohádka o Červené karkulce."

"Líbily se mi písničky. Divadlu jsem nerozuměla, ale kostýmy se mi líbily."

"Účast na této akci byla zábava. Řekla bych, že jsme si to všichni opravdu užili a že jsme všichni byli spokojení s tím, jak jsme to zvládli. Byla to příležitost vyzkoušet si něco nového, co jsme ještě nikdy předtím nezažili. Dokázali jsme předvést, co jsme se naučili a zároveň viděli, jak šikovní jsou francouzštináři na jiných školách."

"Snad se budeme moct zúčastnit i příští rok!"

"Francouzská přehlídka se mi moc líbila. Vystoupení jiných škol byla hezká. I když jsem nerozuměla moc řeči, herecké výkony mi pomohly to vystoupení pochopit. Líbilo se mi, že tam pozvali Francouze. Celkově jsem spokojená a klidně bych jela ještě jednou."

 

 

Tak zase za rok u 3. ročníku festivalu na shledanou!

 

Zpět na Francouzský festival

Mgr. Andrea Šteflová

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578