• Facebook
 • Youtube
 • Instagram
 • Bakaláři
 • Moodle
 • Strava.cz
 • ISIC
 • MS Office
 • Robotel teacher
 • Robotel student
 • Česky
 • English
 • Deutsch
 • Français

Čtvrtlístek v Českém Těšíně

Memoriál Rosti Čtvrtlíka

V sobotu 13. 9. 2014 ve 13:00 hodin se koná literární odpoledne s laureáty recitační soutěže s názvem Memoriál Rosti Čtvrtlíka.

Vystoupí mj. žáci Gymnázia Český Těšín Petr Zvěřina, Daniel Palarčík a David Šviderský. Jako host se představí Dominik Morcinek z Polského gymnázia Juliusze Słowackého Český Těšín. Vítězové oblastního kola Ostrava a účastníci celorepublikového finále v Děčíně přednesou své vítězné texty v Čítárně a kavárně AVION |NOIVA v Českém Těšíně.

Pozvánka:

 

Po úspěšné maturitě jel do Prahy na přijímací zkoušky na VŠE absolvent Obchodní akademie Děčín
J. P. „Než uděláš přijímací zkoušky, já jdu zatím na schůzku ohledně členství v porotě Memoriálu Rosti Čtvrtlíka,“ řekla studentova maminka. „No to je báječné!“ odpověděl student. „Ty znáš Rostislava Čtvrtlíka?“ obrátila se na studenta matka nedůvěřivě, protože až tak často na představení Divadla pod Palmovkou nechodil. „No jasně, mami, toho přece zná každý. V roli Chandlera ze seriálu Přátelé byl prostě nenahraditelný.“
A tato příhoda mne ujistila v tom, že orientovat soutěžní přehlídku mladých recitátorů na studenty, je správné rozhodnutí. Oblast diváků činoherního herectví je jistě početná skupina obyvatel, ale divácká, v tomto případě spíše posluchačská veřejnost televizních seriálů, je daleko větší. Od příhody uplynuly více než 3 roky.

První ročník Memoriálu se konal 27. 3. 2012 v Děčíně, protože Městské divadlo Děčín bylo místem mimopražských premiér Divadla pod Palmovkou, jehož byl Rostislav Čtvrtlík 20 let členem. V den nedožitých 49. narozenin 9. 11. 2012 občanské sdružení Čtvrtlístek odhalilo pamětní desku tomuto rodákovi na Masarykově třídě v Olomouci. A právě v tomto čase studenti Gymnázia Děčín přizvali k účasti všechny studenty gymnázií. Tak se 9. 4. 2013 konalo celorepublikové finále, na které přijeli vítězové oblastních kol z Olomoucka, Brněnska, Plzeňska, Třeboňska, Děčínska a Prahy. Celkem bylo osloveno 250 gymnázií celé ČR. Komunikovalo cca 140 gymnázií, na kterých se konala školní kola.

Třetí ročník byl rozšířen o studenty v okolí Vrchlabí a region Ostravska. Studenti Masarykova gymnázia Příbor a Gymnázia Český Těšín se zúčastnili celorepublikového finále. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích – prostý přednes poezie či prózy a dramatizace divadelních textů. „Věřte, že úroveň byla velice vysoká a právě studenti z ostravského oblastního kola notně zamotali porotcům hlavy. Bylo tam nezvykle hodně chlapců, což samozřejmě těší a ještě ke všemu byli dobří“.

Zajímá Vás, jak se věnují poezii a próze studenti našich gymnázií, jste zváni na literární odpoledne do Avionu v sobotu 13. 9. 2014 ve 13.00 (viz pozvánka).

Rostislav Čtvrtlík zemřel 6. března 2011. Co přichází v úvahu v tento den? Co po člověku zůstane? Co s jeho památkou? Myšlenky přicházely a odcházely a otazníky zůstávaly. Náměty, váhání, záměr, pochybnosti a odhodlání vyústily v organizaci memoriálu nesoucí jeho jméno. Je to jedna z mála věcí, které na jeho památku můžeme udělat. Recitací pochodeň životní cesty neseme dál…

Rostislav Čtvrtlík ztvárnil hlavní roli v inscenaci Kouzelník z Lublinu, které Jaromír Nohavica věnoval své písně. Oba umělci se sešli při derniéře inscenace 23. 9. 1999. Nyní budou studenti recitovat „V koutku starého muže“.

 

Mgr. Monika Lýsková

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578