Beseda s PhDr. Petrem Majerem

Beseda o našich absolventech - letcích RAF za 2. světové války

     Dne 22. června 2017 se v aule naší školy konala beseda s PhDr. Petrem Majerem, předsedou Československé obce legionářské, jednoty Frýdek-Místek, a kronikáře obce Bystřice se současnými i budoucími studenty Semináře z dějepisu a Semináře z moderních dějin na téma: Slavní absolventi naší školy.


    Ve svém devadesátiminutovém vystoupení se zabýval osudy dvou našich bývalých studentů, a to plk. in memoriam Antonínem Velebnovským, který u nás maturoval v roce 1934 a jenž za 2. světové války vstoupil do služeb RAF a stal se pilotem 1. noční stíhací perutě. Zahynul ve Velké Británii v červenci 1941. Druhým naším absolventem byl pplk. in memoriam Karel Macura, který maturoval v roce 1939 již ve Frýdku, kam bylo sídlo naší školy po polském záboru přemístěno. I on vstoupil do služeb RAF a stal se pilotem 310. čs. stíhací perutě. Zahynul v únoru 1945 nad Severním mořem.


      Dr. Majer přivedl na besedu rovněž své hosty – příbuzné obou našich hrdinů: bratry Jaroslava a Jindřicha Kappelovy, synovce Karla Macury, a Ing. Rudolfa Vavřace, synovce Antonína Velebnovského, kteří svým vystoupením a osobními vzpomínkami toto příjemně strávené dopoledne obohatili.

 

Mgr. Václav Labaj

Foto: Mgr. Miloslav Vavrys, Mgr. Václav Labaj
 

Fotogalerie

Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem Beseda s PhDr. Petrem Majerem

Zpět na aktuality