V neděli 9.10. 2011 proběhl v Brně – Řečkovicích tradiční
turnaj závěru softbalové sezóny.
Zúčastnilo se 7 družstev rozdělených do dvou skupin.
Poprvé reprezentovala SKG družstva dvě. Družstvo „A“ složené
převážně z kadetů do 16 let
a družstvo „SP“, které tvořili starší studenti a absolventi, doplnění
třemi kadety. Každé družstvo hrálo v jiné skupině. „A“ ve
čtyřčlené, „SP“ v tříčlené.
SKG Český Těšín „A“ : Brigoši 5 : 7
Ve vyrovnaném utkání jsme doplatili na mokrý povrch. Bořek se na nadhozu nemohl odrazit, což vedlo k mnoha nepřesným nadhozům a soupeř získal v 1. směně 5 bodů náskok díky mnoha metám zdarma a pouze dvěma odpalům. Po změně nadhazovače se hra vyrovnala, soupeř ve druhé směně nebodoval a ve třetí získal jen body dva. Na pálce jsme bodovali v každé směně, ale 5 bodů na výhru nestačilo. Odpalů dosáhli – Filip, Martin(dvoumetové), Julka, Tereza M., Marek, Bořek.
SKG Český Těšín „A“: Dlažka Přerov 3 : 22
Soupeř nás předčil ve všech směrech, proti našim mladým hráčům
nastoupili starší
a zkušenější. Díky úzkostlivému posuzování dobrých nadhozů získali
mnoho met zdarma, navíc z naší nezkušenosti vyplynulo mnoho chyb polařů.
Na 22 bodů stačilo soupeři pouhých 12 odpalů. My jsme se na pálce
prosadili jen v první směně (Tereza M., Marek Julka) a to bylo málo.
VUT Brno „B“ : SKG Český Těšín 14 : 0
I v tomto zápase proti našim mladým hráčům nastoupili daleko zkušenější hráči. Tito ovšem nečekali na mety zdarma a pálili každý dobrý nadhoz. V prvních dvou směnách ještě polaři odolávali, ale ve třetí směně nedokázali odolat tlaku soupeře na pálce. V útoku jsme nedokázali propálit vnitřní pole soupeře a obsadit mety.
Ve skupině obsadili družstvo „A“ 4. Místo a umístění jsme hráli 3. Celkem vedlejší skupiny.
SKG Český Těšín „A“: Meteor Brno 5 : 4
Ve vyrovnaném utkání rozhodla disciplinovanost našich hráčů a chyby soupeře, které jsme dokázali potrestat. Od první směny jsme vedli 4:1, díky odpalům Filipa (dvoumetový), Bořka, Adama a dvěma vydařeným ulívkám Terky M. a Kláry. V dalších směnách dosáhli hitu Adam, Bořek a Filip, ale na body jsme nedosáhli. Soupeř se každou směnou zlepšoval a díky přesným odpalům byl stav před 2. částí poslední směny 4:4. V dohrávce Marek propálil vnitřní pole a po krádeži 2. mety a odpalu Míši doběhl pro vítězný bod.
Celkové 6. místo odpovídá možnostem družstva, které tvořilo
11 hráčů a pro čtyři z nich to byl první turnaj v životě (pro pět
dalších druhý).
SKG „SP“ : Meteor Brno 9 : 2
První zápas byl zcela v režii našich hráčů. Kvalitní nadhoz, dobrá práce polařů a řada tvrdých odpalů znamenala jednoznačné vítězství.
Farmáři Brno : SKG „SP“ 8 : 4
Na výsledku druhého zápasu se podepsal rozmoklý terén a únava v chladném počasí narůstala. Soupeř trestal chyby nadhazovačů i polařů, a pálce chyběla oproti předchozímu zápasu jiskra.
Ve skupině skončilo družstvo „SP“ druhé a hrálo o celkové 3. místo.
SKG Český Těšín „SP“: Dlažka Přerov 5 : 8
Těžký povrch hřiště a únava polařů způsobila prohru našeho týmu. Nezvyklý nadhoz soupeře jsme nedokázali dostatečně tvrdě odpálit a soupeř trestal každou naši chybu.
I 4. místo je kvalitním výsledkem v konkurenci týmů tvořených dospělými hráči, často se zkušenostmi z ligového softballu.
PaedDr. Jiří Pavelka